Foto: Pixabay

Britský startup vyrábí z odpadu nízkouhlíkové letecké palivo

Britská společnost Firefly Green Fuels vyvinula nové letecké palivo, které je vyráběno bez použití fosilních zdrojů. Společnost spolupracovala s odborníky z Cranfieldské univerzity, kteří potvrdili, že nové palivo má o 90 % nižší uhlíkovou stopu než palivo, které se dnes používá v letectví, uvádí BBC. Testy nezávislých regulačních orgánů potvrdily, že nové palivo je téměř identické se standardním leteckým palivem A1.

Přestože palivo zatím není komerčně dostupné, společnost tvrdí, že je na dobré cestě uvést jej na světový trh a do pěti let zprovozní první komerční výrobní závod. Společnost Firefly Green Fuels již uzavřela partnerství s nízkonákladovou leteckou společností Wizz Air, které bude palivo dodávat od roku 2028.

Palivo se vyrábí z lidského odpadu, který společnost získává od vodárenských společností ve Velké Británii. Odpadní vody procházejí procesem zvaným hydrotermální zkapalňování, při němž se tekutý odpad mění na kal nebo ropu. Z pevných vedlejších produktů lze poté vyrábět hnojivo. Společnost tvrdí, že uhlíková náročnost celého procesu je pouze 7,97 gramů oxidu uhličitého na megajoule (gCO²e/MJ). Pro srovnání, uhlíková náročnost zaznamenaná u leteckého paliva se pohybuje od 85 do 95 gCO²e/MJ.

Řešení od společnosti Firefly umožňuje vyrábět palivo během několika dní. Zatím není jasné, zda bude udržitelné letecké palivo dražší nebo levnější než to, které je k dispozici v současnosti. Generální ředitel společnosti James Hygate však ve svém prohlášení zmínil, že využití lidského odpadu je “levnou surovinou, [která] nikdy nedojde”.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.