Britský úřad ICO nařídil firmě Cambridge Analytica předat údaje o americkém občanovi

Britský informační regulační úřad ICO (Information Commissioner’s Office) nařídil firmě Cambridge Analytica, která minulý týden ukončila svou činnost, aby zveřejnila veškeré informace, jež nashromáždila o americkém občanovi Davidu Carrollovi. Pokud tak neučiní do 30 dnů, může proti ní být vznesena obžaloba.

Nařízení úřad směřuje firmě nadřazené společnosti SCL Elections, která stejně jako Cambridge Analytica požádala o insolvenční řízení a která požadavku Američana musí vyhovět na základě britského zákona o ochraně osobních údajů z roku 1998. Carroll je docentem na New York School of Design a požadavek u ICO vznesl již začátkem loňského roku, tedy zhruba rok před provalením skandálu se zneužitím osobních dat desítek milionů uživatelů Facebooku.

Carroll pojal podezření, že Cambridge Analytica možná nepostupuje v oblasti nakládání s osobními údaji v souladu se zákonem, po posledních prezidentských volbách v USA. Pochybnosti měl konkrétně o metodách, které firma používala k sestavování psychografických profilů amerických voličů. Na konci března stejného roku obdržel od společnosti SCL Elections odpověď, nicméně s ní nebyl spokojen, protože firma v ní nevysvětlila, jakým způsobem se Cambridge Analytica k jeho soukromým údajům dostala. Nedozvěděl se ani to, co všechno na něj vlastně „má“.   V září si tedy britskému regulátorovi na její postup postěžoval.

Firma ovšem úřadu odmítla na jeho otázky odpovědět s tím, že Carroll podle ní na takové informace nemá právo, neboť není britským občanem a v Británii ani trvale nepobývá. Ve svém vyjádření úřadu firma dokonce uvedla, že Carroll „nemá více práv než bojovník Tálibánu sedící v jeskyni v nejodlehlejším koutu Afghánistánu“.

Podle komisařky ICO Elizabeth Denhamové společnost „trvale odmítá spolupracovat na vyšetřování tohoto případu a stále nechce odpovědět na konkrétní dotazy související se stěžovatelovými osobními údaji – jaké informace o něm měla, odkud je vzala a na základě jakého právního rámce uchovávala“. Podle ní je důležité, aby nejen Carroll, ale i další veřejnost „získala vhled do toho, jaká osobní data firma uchovávala a jak je analyzovala“.

Vyhovění Carrollova požadavku by nyní mohlo spustit lavinu podnětů dalších Američanů, kteří se budou chtít dozvědět, co všechno o nich Cambridge Analytica věděla, míní web techspot.com.

 

Zdroj: theguardian.co.uk, techspot.com