Zdroj: greatnorthairambulance.co.uk

Britští horští záchranáři vyzkoušeli raketový oblek, v budoucnosti by mohl pomáhat dostat se rychleji ke zraněným

Raketový oblek známý též jako Jetpack je zařízení, které známe většinou z oblasti sci-fi filmů a literatury. Existují však i v reálném světě a objevují se také pokusy najít pro ně využití v praktické oblasti. Jeden takový oblek, nazývaný Iron Man z dílny vynálezce Richarda Browninga a jeho společnosti Gravity Industries, nedávno prokázal, že by v budoucnu mohl najít uplatnění u složek záchranné služby v hůře dostupných oblastech.

Oblek Browing vyzkoušel při simulované nehodě v horské oblasti. Na místo určení dokázal přiletět za 90 vteřin, tedy mnohem rychleji, než by bylo možné dostat se tam jinými způsoby. Právě rychlost zásahu může být v některých případech extrémně důležitá. Na celém pokusu s ním spolupracovala záchranná služba Great North Air Ambulance Service (GNAAS).

Oblek Iron Man se skládá z několika malých trysek, které jsou umístěny na batohu a rukách pilota. Právě díky rukám může pilot měnit směr letu. Celý oblek je bezpečný, palivo není extrémně hořlavé nebo výbušné a nehrozí zapálení podkladu. Během celého letu se navíc oblek pohybuje blízko zemi, takže pilot by v případě mechanické poruchy napadal z velké výšky.

Ačkoliv celý pokus dopadl velmi dobře, bude nějaký čas trvat, něž záchranné složky tyto obleky do své výbavy přijmou. Jejich řízení vyžaduje trénink a přesnou koordinaci. Ač to nemusí být na první pohled patrné, pilot drží velkou část váhy na svých rukou, nutná je tedy také fyzická kondice. Roli hraje také cena takového obleku, která je v přepočtu 438 000 dolarů.

Zdroj: engaget.com