Foto: Unsplash

Britští vědci odhalili nové poznatky o příčinách rakoviny

Skvělou zprávu oznámil tým britských vědců. Analyzoval totiž kompletní genetickou výbavu 12 000 nádorů od pacientů v rámci sítě nemocnic NHS (Národní zdravotní služby) a objevil 58 nových mutací, které poskytují vodítka o dalších možných příčinách tohoto onemocnění.

Tým vědců z univerzitních nemocnic v Cambridge a z Cambridgeské univerzity využil také již dříve sesbíraná data z 100 000 genomů. Přičemž šlo o projekt, jehož cílem bylo sekvenovat celé genomy pacientů s rakovinou a vzácnými chorobami.

Vedoucí týmu profesorka Serena Nik-Zainalová uvedla, že se jedná o největší studii svého druhu a že obrovské množství dat jim umožnilo odhalit vzorce genetických změn (tzv. mutační podpisy) nalezené v nádorech. Porovnáním svých výsledků s jinými studiemi se jim podařilo potvrdit, že 58 z nalezených mutačních podpisů bylo dosud neznámých. Některé z nich jsou poměrně časté, zatímco jiné jsou vzácné.

Profesorka vysvětlila, že mutační podpisy jsou důležité, jelikož jde o něco, co lze přirovnat k otiskům prstů na místě činu, a tedy jednoduše řečeno „pomáhají určit viníka rakoviny“. Mohlo by se tak například ukázat, že rakovinu vyvolalo dřívější vystavení určitým vlivům, jako je kouření nebo UV záření, zatímco jiné „podpisy“ by mohly mít pozitivní vliv na léčbu (mohly by například určit genetické abnormality, na které by se mohly zaměřit specifické léky).

Kromě provedení analýzy DNA a publikování svých výsledků v časopise Science tým také vyvinul algoritmus nazvaný FitMS, který lékařům umožní snadný přístup k nově objeveným informacím. FitMS hledá ve výsledcích testu sekvenování celého genomu pacienta běžné i vzácné znaky. Lékaři mohou pomocí algoritmu zjistit, zda jejich pacienti vykazují některou z nově objevených mutací, a stanovit tak přesnější diagnózu a individuální léčbu.

Zdroj: engadget.com