Zdroj: ucl.ac.uk

Britští vědci vytvořili světový rekord v rychlosti internetu, jejich systém lze snadno uplatnit v praxi

Rychlost internetu je pro mnoho lidí dnes již zásadní údaj, který určuje možnosti jejich práce nebo i kvalitu života. A s postupným přechodem ke cloudovým a streamovaným službám bude jeho rychlost ještě důležitější. Vědci po celém světě proto neustále pracují na zlepšování datového přenosu a velký úspěch v tomto oboru nyní hlásí vědci z University College London. Těm se podařilo vytvořit nový světový rekord v rychlosti datového přenosu, který je neuvěřitelných 178 terabitů za sekundu.

Podle oficiální zprávy, kterou svůj úspěch doprovodili, se jedná o dvojnásobnou kapacitu v porovnání s jakýmkoliv systémem dostupným na světě. K dosažení rekordní rychlosti použili vědci větší rozsah vlnových délek, než jaké se obvykle používají v optických kabelech a různých zesilovacích technologiích ke zvýšení signálu. Vycházeli přitom z dosavadních zjištění o tom, že fotony je nutné po určité překonané dráze zesílit pomocí opakovačů, a právě ty se jim podařilo změnit na urychlovače.

Výhodou jejich objevu je i to, že by se při jeho zavádění do běžné praxe nemusely měnit mnohdy špatně přístupné kabely samotné, ale pouze opakovače. Podle UCL by modernizace opakovačů vyšla na 21 100 $ za každých 40–62 km, oproti 594 000 dolarům za kilometr při použití dnešních nejlepších kabelů.

Nedávná krize spojená s onemocněním Covid-19, díky níž mnoho lidí využívalo internet více než kdykoliv dříve, ukázala, jak moc na datovém přenosu záleží a otestovala současné kapacity internetu. Některé služby přitom musely být omezeny. To by nemuselo být nutné v případě dostupných rychlých sítí.

Zdroje: gizmodo.com, ucl.ac.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.