Zdroj: en.wikipedia.org

Byl nalezen manuál k nejstaršímu dochovanému počítači na světě, vědcům pomůže pochopit jeho fungování

O historii výpočetní techniky toho víme poměrně dost, zvlášť v její digitální éře. Přesto mají historické počítače pro dnešní odborníky mnohá tajemství, která se snažíme pochopit. Proto odborná veřejnost velmi vřele přivítala objev ztracené uživatelské příručky k počítači Z4 postaveném v roce 1945.

Jedná se o počítač určený ke konkrétním výpočtům, který zabírá celou místnost a k jeho ovládání je potřeba několik lidí. Jde o počítač, který byl sestaven dva roky před objevem tranzistoru a byl vytvořen pro řešení složitých výpočtů pro vojenské účely. Počítač se zachoval do dnešních dní a v současnosti je archivován v Deutsches Museum v Mnichově, nebyl však dlouho v provozu.

Příručku našla archivářka univerzity v Curychu v pozůstalosti svého otce Herberta Bruderera. Ten pracoval se Švýcarskou asociací pro aeronautické inženýrství, která byla založena na univerzitním Ústavu pro leteckou statiku a konstrukci letadel. Počítač Z4 tam byl na počátku 50. let minulého století.

Historie samotného počítače Z4 je poměrně zajímavá. Sestavil jej německý stavební inženýr Konrad Zuse během druhé světové války. Podle představy tehdejších úřadů a armády měl pomoci s vývojem raket a létajících bomb, kterými se nacistické Německo snažilo zvrátit nepříznivý vývoj války. To ale jeho autor odmítl a přesunul Z4 na tajné místo (do jedné ze stodol), kde počítač přečkal do konce války.

Na základě informací nabytých z příručky mohou nyní odborníci znovu prozkoumat systémy počítače Z4 a lépe mu porozumět.

Zdroj: vice.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.