Foto: se svolením Alexander Atamanov (Facebook)

Bylo zveřejněno další video, na němž robotický pes Spot střílí z pistole

Kombinace robotů a zbraní je jednou z nočních můr většiny lidí. Čas od času se přitom na internetu objeví video nebo fotografie robota držícího (nebo používajícího) zbraň. Takové mrazivé záběry nyní přinesl i server Vice, který zveřejnil video od ruského startupisty Alexandera Atamanova, který v březnu nahrál video i obrázek psího robota s pistolí.

Při pohledu na robota ale není jasné, zda se jedná o něco víc než jen zbraň připevněnou k robotovi. U Atamanova vše nasvědčuje tomu, že je tomu právě tak (při procházení jeho stránky na Facebooku je jasné, že jde o nadšence do vojenské techniky obecně). Na videu je navíc patrné, že robot nekompenzuje ani základní zpětný ráz při vystřelení ze zbraně.

Na druhou stranu roboti, kteří byli zrekonstruováni proto, aby používali zbraň, jsou už bohužel realitou. Ruská společnost Kalašnikov proslavená výrobou útočných pušek AK-47 například již v roce 2018 představila obřího robota, který má v budoucnu provádět konstrukční a bojové úkoly. Jde o dva a půl tuny těžkého robota, jenž získal přezdívku Igorek. Ačkoli pro svou vysokou hmotnost a nepohyblivost Igorek sklízí spíše posměch, společnost dále pracuje na jeho zdokonalení.

Znepokojující je také zpráva z loňského roku, v níž vyšlo najevo, že íránský vrchní jaderný vědec Mohsen Fakhrizadeh byl zavražděn robotem, jenž byl dálkově ovládán odstřelovačem vzdáleným přes tisíc kilometrů.

Loni v dubnu navíc začala francouzská armáda testovat v bojových scénářích robotického psa Spota od společnosti Boston Dynamics, přestože bez zjevné výzbroje. A malé drony vybavené zbraněmi jsme například viděli už také.

Svět si postupně uvědomuje, že technologie, které z robotů dělají smrtící zbraně, už skutečně existují, a myšlenka, že by mohli začít zabíjet autonomně (pokud už nemohou), je skutečně děsivá. Zdá se, že tento scénář se stal nevyhnutelným.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.