Bývalý generální ředitel Samsungu byl propuštěn z vězení, trest mu byl změněn na podmínečný

Lee Jae-yong, vůdčí postava společnosti Samsung, byl dnes, téměř rok po svém zatčení, propuštěn na svobodu a jeho trest byl změněn na podmínečný. Rozhodl o tom Soulský odvolací soud. Trest pro vlivného businessmana byl snížen z původních pěti let na dva a půl a změněn na podmínečný. Pan Lee po této zprávě věznici neprodleně opustil.

Lee byl mimo jiné odsouzen za zločiny křivopřísežnictví a korupce. Skandál, který tato kauza vyvolala, zasahoval do nejvyšších pater politiky a musela kvůli němu odstoupit i jihokorejská prezidentka Park Geun-hye.

Prokurátor během loňského procesu dokonce požadoval pro Leeho trest ve výši 10 let odnětí svobody a argumentoval tím, že je potřeba zavést i v nejvyšších patrech jihokorejského průmyslu spravedlnost a ukázat sílu právního státu.

Podle mnohých odborníků bylo dnešní rozhodnutí soudu nečekané a někteří svědci prohlásili, že překvapilo i samotného Lee Jae-yonga. Podle kritiků postup potvrzuje soudní praxi Jižní Koree, že v případě zločinů mocných, je k obviněným, respektive odsouzeným přistupováno méně přísně.

Pozice generálního ředitele společnosti Samsung byla mezitím obsazena a zatím není jasné, jestli se Lee vrátí do struktur společnosti, nebo se bude držet stranou veřejného dění. Podle zpráv se okamžitě po svém propuštění vydal do nemocnice.

Krok soudu vyvolal na veřejnosti řadu negativních reakcí. Dají se očekávat i veřejné protesty a demonstrace. „Mocní lidé vždy vyhrávají, ať už jde o obchod nebo o politiku,” řekl Jung Myeong-suk, 65letý bezpečnostní strážce, když mířil do práce. “Když obyčejný člověk spáchá zločin, neexistuje odpuštění, ale těm, kdo mají status a moc, je celý systém nakloněn.”

Společnost Samsung v roce 2017 zvýšila hodnotu svých akcií o 41 procent, což dokazuje, že na její produktivitu neměla kauza větší vliv a investoři jí stále věří.

 

Zdroj: bloomberg.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.