Zdroj: publicdomainpictures.net

Bývalý konstruktér NASA postavil na své zahradě technicky pokročilou překážkovou dráhu, aby zastavil všetečné veverky

Období karantény a sociálního odstupu přineslo prostor pro realizaci velkého množství zajímavých a někdy i trochu neuvěřitelných nápadů. Jeden takový projekt vznikl na zahradě Marka Robera, bývalého konstruktéra NASA. Ten se na začátku karantény rozhodl, že bude pozorovat ptáky na své zahradě, avšak brzy zjistil, že krmítko, které jim nainstaloval, se stalo vítanou jídelnou pro místní veverky.

Rober se proto rozhodl, že situaci stromovým hlodavcům trochu ztíží a vyzval je na experimentální válku. Nejdřív upravil krmítko samotné, aby se zavřelo, pokud na něj skočí tvor váhy veverky. Tento systém nefungoval dlouho a veverky navíc krmítko po chvíli shodily na zem.

Rober, který je známý také jako YouTuber zabývající se popularizací vědy, to přijal jako výzvu k boji a více než na ptáky se zaměřil právě na veverky. Na své zahradě jim vytvořil překážkovou dráhu, podobnou té, kterou můžeme znát z televizních show Takešiho hrad nebo Americký Ninja.

Rober si dal na celém projektu opravdu záležet. Nejen, že vybavil jednotlivé platformy pastmi a překážkami, jako jsou kolotoče, propadla nebo provazové mosty. Všechny tyče, na nichž plošiny stojí, nechal vyrobit z extrémně kluzkého materiálu, aby po nich veverky nedokázaly šplhat. Přístupnou pochopitelně nechal pouze první startovní pozici.

Autor si dal na celé dráze opravdu záležet a vybavil ji celou řadou technických prvků. Nechybí váha, katapult, optická iluze ani kamery na atraktivních místech. Vše je konstruováno tak, aby se veverkám nic nestalo. Experiment dokazuje, že veverky dokáží být během honu za potravou velmi chytré. Z celého experimentu vzniklo video, které získalo během jediného dne přes tři miliony zhlédnutí.

Zdroj: gizmodo.com