Bývalý prezident společnosti Facebook varuje před mocí sociální sítě
Sean Parker, jeden z prvních investorů společnosti Facebook a zároveň její první prezident, vystoupil v úterý na lékařské konferenci v USA a prohlásil se za odpůrce sociálních médií. Parker, který nyní působí v dobročinné organizaci Parker Institute for Cancer Immunotherapy, na konec svého projevu v žertu prohlásil, že po tom co řekl si Mark Zuckerberg zablokuje svůj účet.
Podle Parkera se Facebook chová jako hacker. Hledá totiž zranitelná místa v lidském myšlení a potom je využívá pro vlastní prospěch. Zakladatelé Facebooku (včetně Parkera samotného) si byli od počátku vědomi, že se jejich projekt takto chová a jeho vliv bude do budoucna sílit, přesto jej spustili. Spousta lidí si je vlivu Facebooku na své vlastní uvažování vědoma, ale je to stejné jako s nezdravím jídlem, jíme jej i když víme, že nás nezasytí a způsobí spíš zátěž pro organismus, ale v tu chvíli nám prostě chutná.
První myšlenka Facebooku byla dle Parkera, vytvořit něco co bude uživatele bavit natolik, že tomu věnují co nejvíce času a své vědomí pozornosti. Jedním z hlavních nástrojů Facebooku je dle něj držení uživatele v očekávání interakce s ostatními. Jsme jednoduše zvědaví jak a komu se náš příspěvek bude nebo nebude líbit. Pokaždé dostaneme „injekci dopamínu“ (tedy hormonu potěšení nebo odměny) když zjistíme, že s námi někdo interagoval. To může vést ke smyčce sociální validace a ve finále k touze být uspokojen sebou samotným.
Facebook má tu moc, že díky obrovskému pokrytí dokáže doslova měnit společnost a vztahy s ní. Parker naznačil, že i samotná společnost Facebook se díky téměř dvěma miliardám aktivních uživatelů potýká s neúmyslnými důsledky a nedokáže dění na své síti kontrolovat.
Sám Parker je dnes miliardářem, který se může plně věnovat charitě právě díky tomu, že pomáhal budovat koncept Facebooku jako takový, takže jeho kritika může znít trochu pokrytecky. Není to však poprvé, co tvůrce internetového projektu kritizoval svůj výtvor a distancoval se od něj. V roce 2014 napsal programátor Ethan Zuckerman otevřený dopis, v němž se omlouvá a zároveň distancuje od vynálezu – vyskakovacích reklam.
Síť Facebook po čelí po loňských prezidentských volbách v USA kritice, kvůli nedostatečné kontrole a velkému potenciálu manipulovatelnosti. I podle letošních průzkumů veřejného mínění považuje mnoho Američanů Facebook za nedůvěryhodný, avšak nedokáží si život bez něj představit.
Zdroj: Theverge.com theatlantic.com axios.com