Cambridge Analytica prý k přístupu k uživatelským datům používala více aplikací

Britská společnost Cambridge Analytica, zapletená do skandálu se zneužitím dat uživatelů Facebooku, podle její bývalé zaměstnankyně Brittany Kaiserové používala k získání přístupu k datům uživatelů kromě aplikace s názvem This Is Your Digital Life i dvě další kvízové aplikace ke zjišťování osobnosti. Kaiserová to sdělila při slyšení před výborem pro digitální kulturu, média a sport v britském parlamentu.

Kaiserová začala v kontroverzní společnosti pracovat v roce 2015 a odešla letos v lednu,  měla zde na starosti shánění inzerentů. Podle svých slov nebyla součástí top managementu a neměla přístup k citlivým k datům. Byla prý překvapena, když se ve stejném roce dozvěděla, že Cambridge Analytica měla používat soukromá data bez souhlasu uživatelů.

Vedení ji prý tehdy ujistilo, že firma přijala veškerá opatření, aby vyhověla příslušnému zákonu a smluvním požadavkům, což zahrnovalo i smazání všech dat od Facebooku. Podle ní nicméně prostředí společnosti, co se týká získávání dat a uzavírání dohod s partnery, připomínalo tak trochu „Divoký západ“. Že je něco opravdu špatně, si prý uvědomila v posledních týdnech, kdy získala důkaz o tom, že společnost zachází s daty v rozporu se zákonnými povinnostmi.

Kromě toho prý firma zahrnovala data z Facebooku do návrhů pro inzerenty, přestože tvrdila, že všechny údaje z aplikace This Is Your Life smazala. V té době se Kaiserové do ruky dostal zmíněný důkaz – e-mail, který získala dva měsíce poté, co měla být data smazána, a který potvrzoval, že firma data z Facebooku (konkrétně uživatelské „liky“) stále používá. Podle ní vedle zmíněné aplikace využívala i dvě externí virální aplikace na zjišťování osobnosti uživatelů, jejichž cílem bylo „těžit“ osobní data jednotlivců pomocí Facebooku.

Od provalení skandálu Facebook ústy svého šéfa Marka Zuckerberga říká, že je otevřen regulaci a prověření aplikací, které mohly „těžit“ data podobným způsobem. Platforma je svolná přijmout i chystanou směrnici EU o ochraně osobních údajů GDPR. Ta začne platit od 25. května.

 

Zdroj: digitaltrends.com, endgadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.