Foto použito se souhlasem společnosti Canon

Canon představil netradiční novinku – objektiv pro natáčení obsahu pro VR

I v tak konzervativním oboru, jako jsou digitální fotoaparáty, se občas objeví něco, co je na první pohled podivné. Na trhu je k dispozici široké spektrum objektivů, které se od sebe na první pohled liší velikostí (případně barvou nebo počtem ovládacích prvků), ale jejich vizuální stránka vychází ze stejného základu.

Nový objektiv RF5.2mm F2.8 L Dual Fisheye Lens poznáte na první pohled. Na rozdíl od většiny konkurence nemá jednu ale dvě čočky, které jsou od sebe vzdálené 60 mm. Tento objektiv slouží k pořizování fotografií a především snímání videí ve 3D pro virtuální realitu. Jak ukazuje velmi krátká ohnisková vzdálenost a slovo Fisheye v názvu, jedná se o objektiv širokoúhlý.

Společnost Canon vidí jako hlavní cílovou platformu pro obsah brýle Oculus Quest 2. Podle něj se jedná o první digitální vyměnitelný objektiv na světě, který dokáže zachytit stereoskopické 3D 180° VR snímky na jeden obrazový snímač.

Objektiv je určený výhradně pro fotoaparát EOS R5. Díky jeho obrazovému čipu dokáže pracovat s rozlišením 8K. Pro snímání s tímto netradičním optickým systémem bude fotoaparát vybavený speciálním režimem, který přinese aktualizace firmwaru 1.5.0 pro R5. Plug-in získá i Premiere Pro.

Objektiv bude stát 1 999 dolarů a samotný fotoaparát potom 3 899 dolarů, což je v důsledku poměrně drahá kombinace. Pokud si však uvědomíme, kolik stojí standardní VR kamery, je systém z dílny Canonu cenově přijatelný, a navíc díky fotoaparátu také univerzálnější.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.