Zdroj: redefinethelimits.us

Canon představil web, který umožňuje „pořizovat fotografie“ Země z její oběžné dráhy

Zajímavou technologickou novinku si pro letošní ročník CES připravila společnost Canon. Tentokrát jsme se totiž nedočkali nových fotoaparátů, ale představení interaktivního webu, který umožňuje pořizovat fotografie Země z jedné její oběžné dráhy (přesně přibližně z výšky 600 km). To umožňuje satelit CE-SAT-1, jenž je vybaven upraveným fotoaparátem EOS 5D Mark III, jehož součástí je 40 centimetrový dalekohled typu Cassegrain. Díky němu lze pořizovat 36palcové fotografie s pozemním rozlišením asi 3 x 5 kilometru. Každý snímek přitom obsahuje také údaje o přesné poloze a nadmořské výšce.

Každopádně hned na začátek je potřeba upřesnit, že uživatelé nemohou pořizovat fotografie v reálném čase, ale při „vyfotografování“ vybraného místa získají obrázek, který tento fotoaparát zhotovil již dříve. Fotoaparát se totiž kolem Země pohybuje poměrně pomalu, a bylo by tak možné fotografovat pouze místa, nad kterými přelétá. Nutno také zdůraznit, že prozatím je dostupných jen několik málo míst na planetě Zemi (například Aljaška, New York, Bahamy, Antarktida, Benátky či Dubaj).

Fotoaparát je součástí mikrosatelitu, který má velikost zhruba vinného sudu a na oběžnou dráhu Země byl vynesen v červnu 2017. To, co uživatelům v současnosti nabízí, je mnohem spíše demonstrací schopností a možností takového zařízení.

Mikrosatelity patří mezi mnohem menší a levnější zařízení než běžné satelity. Společnost Canon proto doufá, že se jí okolo nich podaří do roku 2030 vybudovat miliardový obchod. Každopádně ani vypouštění mikrosatelitů není bez komplikací. CE-SAT-1 měl totiž v létě roku 2020 následovat vylepšený mikrosatelit CE-SAT-1B. Po startu však došlo k selhání rakety Electron, která jej měla vynést na oběžnou dráhu Země, a satelit se nenávratně ztratil.

Zdroj: engadget.com