Canon vyvíjí systém, který může být budoucností televize

Společnost Canon představila v Londýně projekt s názvem Free Viewpoint Video Systém, který by mohl představovat budoucnost televizních sportovních přenosů. Je založen na vyspělé snímací technologii a složitém softwaru, který umožní sledovat sportovní přenos z každého bodu na hřišti.

Systém pracuje na podobném principu jako jestřábí oko u tenisu, nebo nové brankové systémy používané ve fotbale, akorát je mnohem složitější. Kolem celého hřiště je rozestavěno množství výkonných kamer, které snímají obraz po celou dobu zápasu v několika úhlech. Všechny kamery jsou propojené sítí a svůj signál posílají v reálném čase do výkonného počítače. Ten dokáže z jednotlivých videí na základě přesných stacionárních pozic kamer vygenerovat detailní 3D model ve vysokém rozlišení. A právě ten bude potencionální televizní divák sledovat.

https://www.canon-europe.com/images/Free-Video-Viewpoint-System_tcm13-1614335.jpg

Výkonná technika nebude mít problém sledovat 3D animační model z kteréhokoli bodu hřiště v reálném čase. Divák si tak bude moci zvolit jeden stacionární bod, nebo sledovat utkání z bodu „přilepeném“ na modelu některého z hráčů nebo míče. Díky tomu se bude moci ocitnout uprostřed hry tak, jako nikdy před tím. Celý systém se pravděpodobně uplatní především při kolektivních sportech na ohraničeném hřišti, ale je možné si jeho využití představit třeba při gymnastice.

Tato technologie není takovou novinkou, jak by se mohlo zdát. Microsoft se jí zabývá v ukázkovém videu z roku 2015, avšak v té době byla funkční jen před zeleným klíčovacím pozadím. Vypadá to, že společnosti Canon se nyní podařilo osvobodit tuto technologii ze zajetí studia a přenést ji do reálného prostředí.

Více se o této technologii dozvíme v během veletrhu Inter BEE 2017, který se bude od 15. do 17. listopadu Japonsku.

Zdroj: canon-europe.com