Foto: Unsplash

Častou příčinou únavy je vysoká koncentrace CO2 v místnosti, problém pomohou vyřešit speciální detektory

Na rozdíl od našich předků trávíme většinu svého života uzavřeni mezi čtyřmi stěnami. V práci, ve spánku a často i ve volném čase.

Jenže cirkulace a výměna vzduchu v uzavřené místnosti obvykle nebývá dostatečná. Pokud proto pravidelně nevětráme, může se snadno stát, že dojde ke zvýšení koncentrace oxidu uhličitého nad únosnou normu.

Jaký vliv má vysoká koncentrace CO2 v ovzduší na člověka? Možná vás to překvapí, ale všichni to dobře známe. Velmi často se s těmito nepříjemnými následky setkávají například zaměstnanci, kteří se o svůj malý pracovní prostor dělí s více spolupracovníky. Takzvaně vydýchaný vzduch obsahující vysoké množství oxidu uhličitého způsobuje výrazné snížení schopnosti koncentrace, pocit malátnosti, únavy a může vyústit až v úporné bolesti hlavy.

Řada lidí si navíc vůbec neuvědomuje, že za jejich sníženou pracovní výkonností a nechutí k práci může stát právě nedostatek čerstvého vzduchu. Největší záludnost totiž tkví v tom, že oxid uhličitý je plyn bez zápachu, kvůli čemuž jeho zvýšenou koncentraci člověk prakticky nedokáže rozeznat.

Naštěstí ale existují přístroje, které to umí. Jde o hlásiče CO2, jež dokáží detekovat koncentraci tohoto nebezpečného plynu v ovzduší a v případě překročení nastavených limitů upozornit na to, že je potřeba vyvětrat. Pravdou totiž je, že i když všichni dobře víme, že bychom měli čas od času větrat (a to nejen při práci), málokdo si na to v průběhu dne skutečně vzpomene.

Detektory CO2 jsou výbornými ukazateli celkové kvality ovzduší v místnosti, protože navíc běžně umí měřit i teplotu vzduchu a jeho vlhkost. Přičemž také u těchto parametrů lze zpravidla nastavit hraniční hodnoty, při jejichž překročení se ozve zvukový signál. Tyto přístroje vám tak pomohou získat plnou kontrolu nad kvalitou vzduchu, který každodenně dýcháte a který přímo ovlivňuje vaši výkonnost, náladu a to, jak se cítíte po fyzické stránce.