Celníci v USA kontrolují obsah sociálních médií, ten může vést až k zamítnutí víza

USA se začínají množit případy, kdy osoby, které mají vízum nejsou do země vpuštěny a jsou deportovány zpět tam, odkud přijely. Důvodů k tomu může být velké množství, avšak jedním z hlavních jmenovaných zůstávají údajně protiamerické názory publikované na sociálních sítích.

Sociální sítě zaznamenaly v posledních patnácti letech obrovský rozmach a staly se součástí našeho a prostor, ze kterého lze vyčíst mnoho podrobností o našem životě. Své o tom ví například pracovníci HR. S kontrolou obsahu účtů sociálních sítí začala už administrativa prezidenta Obamy, avšak ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které má tuto administrativu na starosti, během vlády současného prezidenta Trumpa velmi pokročila.

Problém však může být, že není jasné, do jaké hloubky úřady sociální sítě zkoumají a co konkrétně považují za závažný problém. Objevil se například případ, kdy libanonský student přijatý na univerzitu nebyl vpuštěn do země, protože má mezi přáteli uživatele, kteří projevovali protiamerické názory. On sám se přitom nijak protiamericky neprojevoval.

Objevily se údajně i případy, kdy bylo na osoby na hranicích tlačeno, aby svým profilům na sociálních sítích nastavili veřejný status a mohly tak být prověřeny. Úředníci hrozili, že pokud k tomu nedojde, nebudou osoby vpuštěny do USA. Na začátku tohoto roku byl změněn i formulář pro žádost o vízum a přibyla do něj kolonka seznam sociálních médií.

Většina případů zevrubnějších kontrol obsahu sociálních médií se týkala osob cestujících ze arabských zemí nebo Blízkého východu. Nemáme zprávu o případu, že by sociální média nějak ovlivnila cestující z České republiky.

Zdroj: theverge.com