Foto: se svolením Microsoft

Cena za službu Microsoft 365 Copilot využívající AI nepříjemně překvapí

Společnost Microsoft uvedla cenu, za kterou bude prodávat svoji sadu nástrojů Office poháněných umělou inteligencí. Nutno říci, že jde o cenu překvapivě vysokou. Microsoft 365 Copilot bude pro zákazníky Microsoft 365 E3, E5, Business Standard a Business Premium k dispozici za 30 dolarů měsíčně na uživatele (což je v přepočtu asi 650 korun).

Na první pohled jde o velký příplatek oproti ceně stávajících produktů Microsoft 365. Za Microsoft 365 E3, který zahrnuje přístup k aplikacím Office, Teams, SharePoint, OneDrive a mnoha dalším funkcím, účtuje Microsoft firmám 36 dolarů za uživatele měsíčně. Příplatek 30 dolarů za přístup k Microsoft 365 Copilot téměř zdvojnásobí náklady pro podniky, které si předplatí E3 a mají zájem o tyto AI funkce. V případě služby Microsoft 365 Business Standard je to téměř trojnásobek, vzhledem k tomu, že cena za uživatele činí 12,50 dolaru měsíčně.

Služba Microsoft 365 Copilot umožňuje podnikům rychle analyzovat dokumenty, generovat e-maily a urychlit analýzu v Excelu, nicméně vysoká cena by mohla v krátkodobém horizontu odradit mnoho stávajících firem využívajících službu Microsoft 365. Softwarový gigant bude čelit také konkurenci ze strany Googlu. Oznámení společnosti Microsoft o systému Copilot přišlo jen několik dní poté, co společnost Google na začátku tohoto roku oznámila podobné funkce umělé inteligence pro Google Workspace, včetně generování textů s pomocí umělé inteligence v aplikacích Gmail, Dokumenty a dalších.

Důvodem, proč je cena služby Microsoft 365 Copilot tak vysoká, jsou částečně i investice, které Microsoft vynakládá na budování svých nabídek využívajících umělou inteligenci. Microsoft investoval miliardy do svého partnerství s OpenAI, aby vůbec mohl AI do svých produktů integrovat.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.