Centrum Prahy bude mít videomappingový bar ve stylu 30. let

Videomapping, zvlášť pokud je proveden profesionálně, umí divákovi přichystat úžasnou vizuální show a vyvolat skvělou atmosféru. Jeho důležitou součástí je i konkrétní místo, kde je realizován, právě spojení genia loci a videoprojekce dělá z videomappingu silný zážitek. A toho využívá nový bar Crazy Daisy, který bude o víkendu otevřen v centru Prahy. Jeho jedinečná atmosféra společně s unikátním technickým řešením projekční show.

 

Bar s jedinečným interiérem

Vchod do baru se nachází v pasáži v dolní části Václavského náměstí. Poté co sejdete do prvního podzemního patra, na první pohled poznáte, že jste se ocitli v unikátním prostoru. Celý bar je tvořen menším předsálím a hlavní místností lemovanou pohodlnými boxy, v jejímž středu stojí velký bar přístupný ze tří stran.

Design místnosti se od svého vzniku v polovině dvacátých let příliš nezměnil. Ačkoli je budova, ve které se bar nachází, uznávaná jako funkcionalistická památka, interiér baru je zařízený v neorokokovém stylu. Celý dům nechal postavit továrník Lindt a navrhl jej architekt Paul Sydow. Za první republiky zde byla vyhlášená vinárna a tančírna Calioca. Pro svůj neporušený styl byl bar oblíbeným místem filmařů, natáčel se zde například film Anděl s ďáblem v těle.

 

Videomappingová show každý večer

Noví majitelé tohoto unikátního prostoru se rozhodli jej ozvláštnit a oslovili společnosti Panasonic a Nausus, aby pro ně vytvořily jedinečný videomappingový systém, který v nemá v Evropě ve způsobu provedení a rozsahu konkurenci.

Jako plochy pro videomaping slouží obvodová žebrovaná zeď baru, na ni je obraz promítán soustavou osmi videoprojektorů Panasonic Space Player, které jsou zavěšeny nad barem. Tyto projektory mají mnoho výhod. Kromě kvalitní zobrazovací technologie fungují také jako výkonné bodové osvětlení, takže je možné je využít jako lampy a mají velice lehkou konstrukci. Díky tomu nepotřebují žádnou vlastní konzoli a můžou viset na obyčejné kabelové liště.

Všech osm projektorů řídí jeden server, pracující v režimu 24/7. Ten má celkem devět výstupů, jeden pro každý projektor a jeden pro řídící náhledový monitor. Ovládání celého systému probíhá pomocí mobilní aplikace. V současnosti je na výběr osm animací spojených s hudbou. Tu lze u každé animace vypnout, pokud by například hrála živá kapela. Animace jsou navrženy tak, aby zapadaly do různých nálad v baru, od minimalistické intimní až po rozjetou taneční. Všechny animace používají v podkresu elektroswingové rytmy, které se do baru skvěle hodí.

Společnost Nausus, která má na starost tvorbu kreativního obsahu, tedy konkrétně jednotlivých animací pro bar, postupovala tak, že si stěny, kam se promítá, přesně změřila a zaměřila pomocí laserů. A to včetně všech detailů žebrování a oblouků. Pomocí dat vytvořila firma 3D model místnosti s přesností na desetiny milimetru. V něm byla kromě polohy a detailů stěn důležitá také poloha a úhel samotných projektorů. Díky speciálnímu softwaru pak bylo možné jednotlivé animace vytvářet a dolaďovat v počítači a potom je stačilo přenést jako hotový produkt do prostředí baru. Díky tomu nyní není problém v případě, že by si bar objednal novou animaci, vytvořit ji a odzkoušet bez toho, aby došlo k zásahu do provozu baru.

 

Bar – srdce podniku

Majitelé využili specifického rozložení místnosti a dali bar do jejího středu, díky tomu vidí návštěvník téměř z každého místa v sále, co se na baru aktuálně děje. A že je na co se dívat. Kromě 300 druhů alkoholu se na baru činí tři až čtyři barmani, sekají led, míchají pěny, vytvářejí cukrovou vatu či jiné přízdoby, nakuřují sýry nebo drinky. Výbava občas připomíná alchymistickou laboratoř, ve které se pořád děje něco zajímavého. Hlavní osobou za barem je provozní vedoucí celého podniku, mistr světa v míchání nápojů Achim Šipl.

Provozní prostory baru skrývají nejednu technickou zajímavost. Pod barem je ukrytá místnost, obsahující speciální filtrovací a mrazicí kolonu, která dokáže vyrobit 150litrový blok jako sklo čistého ledu bez bublin nebo zamlžení. S ledem pak dále pracuje obsluha baru.

Nejníže položené prostory baru jsou zajímavé i svou konstrukcí. Celá budova stojí na ocelových nosnících, avšak spodní provozní patro je zavěšeno na táhlech na patře nad ním. Nestojí tedy na pevném základu, ale je spojené s celou konstrukcí budovy.

Bar, který kvůli jeho atmosféře jistě navštíví nejeden milovník videomappingu, dobrého pití a nových, nejen chuťových, zážitků, bude mít oficiální otevírací party v sobotu 7. 10. Denně má otevřeno od 19:00 do 2:00.

 

Fotogalerie: