Zdroj: esa.int

Český nosič družic uspěl v ostrém testu, na dvě oběžné dráhy vynesl 52 satelitů

V posledních letech jsme svědky poměrně intenzivní komercionalizace vesmírných programů. Ačkoliv v souvislosti s ní známe především velká jména, jako jsou SpaceX nebo United Launch Alliance, na mnoha projektech se podílí i menší společnosti z celého světa, a to včetně České republiky.

Velký úspěch tak může slavit i brněnská firma S.A.B. Aerospace, která navrhla a vyvinula nosič, který v rámci mise rakety VEGA vynesl do vesmíru 53 družic a úspěšně je rozmístil na daná místa na oběžné dráze Země. Tato mise odstartovala tento týden 3. září 2020 v 03:51 SELČ z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

Raketa měla čtyři stupně, z nichž tři se odpojily krátce po startu a spadly do moře. Čtvrtý stupeň, jehož součástí byl i český dispenser poté podnikl několik zážehů. Satelity byly umístěné na dvou úrovních oběžné dráhy.

Pro firmu S.A.B. Aerospace se jednalo o stěžejní misi, která potvrdila kvalitu její práce i ve složitých podmínkách vesmíru. To dává této společnosti velký komerční potenciál do budoucna, protože zájemců o vyslání družic do vesmíru je celá řada.

Raketa Vega je součástí strategie ESA, která má za cíl poskytnout Evropě nezávislý, levný, spolehlivý a dostatečně flexibilní přístup do vesmíru který pokryje velkou škálu požadavků nejrůznějších zájemců o vynesení nákladu na oběžnou dráhu. Je vysoká 30 metrů s průměrem 3 metry a váží 137 tun. Vega doplňuje těžké rakety Ariane a Sojuz, startující taktéž z evropského kosmodromu umístěného poblíž severovýchodního břehu Jižní Ameriky ve Francouzské Guyaně.

Zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.