Čeští studenti skončili druzí v mezinárodní vývojářské soutěži, kterou vyhlásil Amazon

Gratulujeme! Studentský tým Alquist z České republiky, konkrétně tedy z ČVUT, získal v mezinárodní soutěži Amazon Alexa Prize skvělé druhé místo. Jeho úkolem bylo za pomoci soupravy nástrojů Alexa Skills a otevřeného kódu Alexy naprogramovat chatbot, který dokáže s uživatelem komunikovat o nějakém tématu.

Výsledné programy týmů byly hodnoceny na základě řady kritérií, z nichž jedno bylo hodnocení nezávislých uživatelů Alexy, kteří měli možnost jednotlivé boty vyzkoušet. Dalšími důležitými kategoriemi hodnocení byla znalost tématu, vhodnost a přesnost odpovědí nebo schopnost argumentace. Sadu témat, o kterých musel bot umět hovořit, vybíral sám Amazon, chatbot pak byl testován na několik náhodně zvolených z nich.

Soutěž probíhala od dubna letošního roku, v srpnu byl po té stanoven užší výběr týmů, které se dostaly do finále. Jeho výsledky byly vyhlášeny včera. Jako první se umístil americký tým z University of Washington v Seattlu, jeho členové společně s univerzitou získali od Amazonu 500 000 dolarů stipendia. Hned za nimi se umístil tým Alquist z ČVUT. Ten díky tomu získá od Amazonu podporu ve výši 100 000 dolarů.

Součástí ceny byla také bonusová Velká výzva, tedy cena 1 000 000 dolarů pro univerzitu toho týmu, kterému se podaří vytvořit společenského bota, se kterým bude možné smysluplně konverzovat déle než 20 minut. Tu se však nikomu splnit nepodařilo.

Ashwin Ram generální manažer Amazonu k soutěži dodal: „Posuzovat konverzační soutěž AI je velmi těžké, protože rozhovor jako takový je neodmyslitelně subjektivní; neexistuje jednoznačná správná či nesprávná reakce v žádné z fází dialogu ani přesná definice toho, co dělá konverzaci “koherentní“.

Technické dokumentace všech týmů budou poskytnuty veřejnosti, aby mohly pokroky v oblasti hlasové AI, kterých týmy dosáhly, využít i další vývojáři. Pro studenty, kteří se jí účastní je dobré, že si mohou vyzkoušet práci v mezinárodní konkurenci a mají možnost předvést své možnosti velkým technologickým firmám.

Zdroj: geekwire.com developer.amazon.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.