Chcete se projet elektromobilem po Praze? Nyní máte možnost

Říkáte si, jaké to asi je, jet elektromobilem? Jsou jeho jízdní vlastnosti o tolik jiné, než u klasických spalovacích motorů? Nyní máte možnost to vyzkoušet díky nové službě společnosti CAR4WAY, která se zaměřuje na sdílení vozů. Ve spolupráci s PRE (Pražskou energetikou) nyní v centru Prahy nabízí 15 elektromobilů, které je možné si na cestu po Praze zapůjčit.

Vozy jsou od počátku tohoto týdne dostupné v městských částech Praha 1, 2, 3, 5 a 8 a je možné si je po zaregistrování a zaplacení vratné kauce ve výši 2000 Kč zapůjčit. Cena je jednotná, 180 korun za hodinu při najetí vzdálenosti do 100 km. Každá půlhodina navíc stojí 94 Kč a za každý kilometr nad 100 km se platí navíc 3,8 Kč. Auta jsou tedy evidentně primárně určena pro krátké přesuny po městě.

Konkrétně se jedná o automobily Volkswagen e-Golf. Každý z nich bude možné odemknout speciální čipovou kartou, přičemž klíčky od vozu budou k dispozici v přihrádce na místě spolujezdce. V tuto chvíli se jedná o pilotní projekt, který poběží do konce roku 2018 a poté jej firmy vyhodnotí.

Jednou z podmínek většího rozvoje elektromobility hlavního města je možnost dobíjení aut, která je podmíněna sítí dobíjecích a rychlodobíjecích stanic. Ty částečně zajistí právě společnost PRE. Pokud se provoz elektromobilů v Praze osvědčí, CAR4WAY rozšíří množství svých elektromobilů a PRE vybuduje hustší síť dobíjecích stanic.

Sdílení elektromobilů po městě dává smysl, protože v něm nebudou limitovány svým nižším dojezdem a zároveň nebudou znečišťovat centrum města, protože mají nulové emise. Podle mnoha odborníků na městské prostředí může sdílení aut snížit množství zbytečně zaparkovaných vozů a zároveň poskytnout komfort přepravy vlastním vozem.

Zdroj: enviweb.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.