Chyba “chaiOS” může způsobit velké potíže telefonům iPhone

V operačním systému iOS byla objevena chyba, která může zaseknout nebo restartovat telefon. Nachází se v aplikaci Zprávy a pro její aktivaci stačí přijmout zprávu se speciálním webovým odkazem, která následně může způsobit pád systému.

Chybu objevil vývojář softwaru Abraham Masri a našel pro ni i příhodné jméno, nazval ji „chaiOS“. Tato chyba využívá toho, že aplikace zprávy předem načte webové stránky, aby mohla uživatelům poskytnout jejich náhled. Masri proto vyzkoušel jednoduchý trik, vytvořil webovou stránku, na serveru GitHub a naplnil jí velkým množstvím nepotřebných dat. Aplikace zprávy takové množství dat neočekávala a při pokusu o jejich zpracování, dokonale zahltila systém telefonu.

Průběh chyby neprobíhá pokaždé stejně, někdy spadne pouze aplikace zprávy, někdy se telefon začne zasekávat a někdy se restartuje nebo uživatele odhlásí. Chyba byla zatím testována na iPhonu X a iPhonu 5S. Podle testů způsobuje problémy systémům od 10.0 do 11.2.5 beta 5. Chyba dokáže také shodit aplikaci Zprávy na macOS.

Nebezpečný webový odkaz byl smazaný, stejně jako některá jeho zrcadla. Masri říká, že je vytvořil pouze proto, aby na chybu upozornil společnost Apple, ne proto, že by měl touhu někomu ublížit. Podobné odkazy se však v budoucnu mohou vyskytnout, takže je třeba si na chybu dávat pozor.

Pokud by vám chyba zablokovala přístup do zpráv, je možné ji odstranit několika jednoduchými metodami. V prohlížeči Safari v možnosti omezení zamezit přes rodičovský filtr přístup telefonu ke zdrojové stránce. Restartovat telefon do továrního nastavení, čímž ale ztratíte veškerý nezálohovaný obsah. Poslední možností je počkat na opravu chyby, kterou Apple jistě v nejbližší době vydá. Po problémech se zpomalenými telefony bude pravděpodobně Apple na problémy reagovat dynamičtěji.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.