Chyba v 3D tisku vytvořila unikátní pružnou látku
Domácí 3D tiskárny je nutné během jejich práce hlídat. Může se stát, že se tryska, která dávkuje roztavený plast, částečně ucpe, a pak vynechává ve výrobku mezery. To je většinou považováno za chybu, kvůli které je nutné výrobek vyhodit, protože takový předmět není dostatečně pevný. Jsou však situace, kdy lze nedokonalost přeměnit v přednost.
A právě tímto způsobem se vydal student IT Media Lab, Jack Forman. Ten na porouchané tiskárně, jejíž tryska nedávala dostatek materiálu, začal tvořit pružný materiál podobný látce. Jedná se vlastně o velmi drobnou síť bodů propojenou tenkými plastovými vlákny.
Látka vytvořená z běžného filamentu pojmenovaná DefeXtiles je svou podobou i vlastnostmi podobná tylu, je totiž velmi jemná a pružná. Jejím autorům se podařilo vytvořit tímto způsobem sukni běžné velikosti. Kromě toho je možné pomocí tiskových blueprintů upravovat také konkrétní vzory, které dokáže tiskárna vyšít.
Podle odborníků by se kromě módního průmyslu dala tato technologie aplikovat v celé řadě oborů. Například v chirurgii by se s její pomocí daly vytvářet speciální síťovinové materiály s nastavitelnými mechanickými vlastnostmi.
Autor projektu říká, že jednou z nejzajímavějších věcí pro něj zůstává fakt, že pro tento projekt stačí levná domácí tiskárna za 250 dolarů s drobně upravenou tryskou. Tato technika tak může být přístupná milionům lidí na celé planetě.
Zdroj: media.mit.edu