Chystaná kniha mapuje vizuální historii žánru science fiction

Wonders and Visions: A Visual History of Science Fiction jak zní název chystané publikace je jedinečný počin, který si klade za cíl zmapovat vizuální historii sci-fi žánru pomocí barevných obalů jeho nejvýznamnějších děl, které jsou doplněny doprovodným komentářem. Kniha nabídne více než 350 celobarevných obrazů, jež tvoří společně s rozsáhlou textovou podporou průvodce myšlením autorů od poloviny devatenáctého století do současnosti.

Kniha se věnuje především klasickým sci-fi dílům anglofonní oblasti a s trochou nadsázky se dá říct, že je ilustrací průběhu posledních 150 let hned ve třech úrovních. Tou první je historie žánru sci-fi literatury jako takového. Tou druhou je historie vizuálního stylu, neboť na podobu sci-fi ilustrace působila v rámci jejího vývoje řada vnějších vlivů, které byly v dané době moderní. Poslední a neméně důležitý je potom fakt, že se prostřednictvím této vizuální antologie čtenář dozví mnoho informací o vývoji přemýšlení o budoucnu. To je pro současnost možná nejpřínosnější rovina celé publikace, protože se často dotýká naší současnosti.

Adam Roberts a Graham Sleight se žánrem science fiction zabývají na akademické úrovni už delší dobu a Wonders and Visions, rozhodně nejsou jejich první vydanou knihou o vědeckofantastické literatuře. Doposud však nikdy nezkoumali tento žánr z plně vizuální perspektivy.

Kniha samotná je udělaná na nejvyšší řemeslné úrovni, takže ostudu knihovně rozhodně neudělá. Má pevnou ručně zhotovenou vazbu a jako podklad pod plnobarevný tisk byl použit kvalitní křídový papír. Vydání této knihy je v současnosti ve stavu crowdfundingové kampaně, kterou realizuje prostřednictvím serveru unbound.com. Pokud vás tedy tato kniha zaujala, můžete její vydání podpořit jejím předběžným zakoupením zde. Bude dostupná jak ve formě klasické knihy, tak ve formě levnějšího e-booku.

Zdroj: Theverge.com, unbound.com