Foto: se svolením MERI

Chytrá bójka umí ochránit velryby před srážkou s lodí

Velryby čelí ze strany člověka mnoha hrozbám, v neposlední řadě nebezpečným srážkám s loděmi. Světová podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj odhaduje, že každý rok zemře 18 000 až 25 000 těchto zvířat. Díky technologickému pokroku by však mělo být možné tato úmrtí minimalizovat. Agentura Reuters uvedla, že chilská vláda a nadace MERI nasadily první chytrou bójku z iniciativy Blue Boat, která se snaží chránit velryby a zároveň sledovat podmořské ekosystémy. Zařízení, které pluje v zálivu Corcovado 1 100 kilometrů od Chile, upozorňuje lodě na keporkaky, plejtváky a velryby, čímž pomáhá předcházet nebezpečným incidentům.

Technologie využívá oceánografické senzory a software LIDO (Listening to the Deep Ocean Environment), který dokáže díky umělé inteligenci určit druh a polohu vodního savce. Kontroluje také stav oceánu sledováním hladiny kyslíku, teploty a dalších kritérií. Tato dodatečná data by mohla pomoci při studiu klimatických změn a jejich dopadu na mořské živočichy.

Iniciativa Blue Boat má v současné době za cíl instalovat šest nebo více bójí na ochranu velryb v celém zálivu. V dlouhodobém horizontu však členové projektu doufají, že pokryjí celou migrační trasu velryb mezi Antarktidou a rovníkem.

Tato technologie může být stejně důležitá pro lidi jako pro velryby. Kromě toho, že velryby hrají důležitou roli v rovnováze ekosystémů, pomáhají také zpomalovat vliv globálního oteplování v oceánech (např. díky tomu, že pomáhají zachycovat CO2).

Zdroj: engadget.com