Chytrá plyšová kachna Aflac pomáhá dětem bojovat s rakovinou

Nejinteligentnější hračka na světě, a to dokonce bez přítomnosti virtuálních asistentů Alexy nebo Googlu, tak je titulovaná plyšová kachna Alfac, představená na veletrhu CES. Podle všeho má tento titul oprávněně. Jedná se o robotického plyšáka, který má na sobě několik dotykových senzorů, takže se hýbe a reaguje na hlazení nebo objímání. Jeho úkol však není úplně jednoduchý, je navržen tak, aby byl dobrým společníkem pro děti nemocné rakovinou.

Ty u sebe často nemohou mít rodiče, necítí se dobře a potřebují dát nějak najevo své emoce. K tomu slouží speciální systém lepení odznáčků na Aflacovo bříško. Ty vyjadřují náladu, jakou dítě zrovna má, a kachna se tak dokáže jejich náladě přizpůsobit. Je schopná šťastně cvrlikat, smutně vzdychat i bolestivě zasténat. Děti tak mají ve složitém a náročném procesu léčby kamaráda, který se dokáže vcítit do jejich role.

Další výhodou této hračky je, že jí děti nebo personál mohou podávat napodobeniny léků a zkoušet na ní lékařské procedury. Díky tomu se dítě lépe seznámí s procesem, který ho čeká. Kachna má také omyvatelný kožíšek, takže ji lze snadno dezinfikovat, to mohou dělat i samy děti, které díky tomu mají pocit, že se o někoho starají.

Její tvůrci se inspirovali u hračky Jerry the Bear, která byla navržena, aby dětem pomáhala zvládat diabetes typu 1. Díky ní se naučily kontrolovat si pravidelně hladinu cukru a také byly upozorňovány na to, aby si vzaly včas dávku potřebného inzulínu.

Ačkoli kachna není chytrá v pravém slova smyslu a neumí hrát hry nebo používat fotoaparát, její služba platného pomocníka v těžkých chvílích si toto označení opravdu zaslouží. Aflac nebude komerčně dostupný a měl by být v rámci programu pomoci poskytován potřebným.

Zdroj: Theverge.com