Chytré hodinky z roku 1999 nebo telefon s Windows XP – sedm unikátních technologických řešení značky Samsung

Již dnes představí Samsung na eventu Unpacked své novinky, pravděpodobně vlajkovou  řadu telefonů Galaxy S10 a skládací smartphone. Pojďme při této příležitosti zabrousit do ne až tak dávné historie a připomenout si několik jeho zařízení, která se do ní nesmazatelně zapsala.

Prvním pamětihodným gadgetem byl SPH-WP10, první telefon na světě zabudovaný do hodinek, který jihokorejský technologický obr představil před dvaceti lety. Zařízení vážilo pouze 50 g, jeho rozměry činily 67 x 58 x 20 mm a mělo černobílý displej se zeleným podsvícením, reproduktor, mikrofon a několik tlačítek. V pohotovostním režimu vydrželo 60 hodin a zvládlo až 90 minut hovoru. Kromě toho unikátní hodinky disponovaly základními telefonními funkcemi, např. hlasovým vytáčením, seznamem kontaktů nebo vibračním upozorněním na příchozí hovory.

 

 

Dalším nezapomenutelným zařízením se stal v roce 2006 hranatý véčkový telefon Serene. Oproti tehdy běžným „véčkům“ nabídl do té doby neviděnou hranatou konstrukci s klávesnicí kruhového tvaru. Na designu se Samsungem spolupracovalo známé designové studio Bang & Olufsen. Zařízení jinak po hardwarové stránce nevyčnívalo z řady, do vínku dostalo např. TFT displej, VGA fotoaparát nebo podporu Bluetooth a mobilních dat přes síť GPRS. Samsung jím rozhodně necílil na běžného spotřebitele – na trh totiž vstoupilo s cenovkou 32 tisíc korun.

 

 

O rok později vstupuje do obchodů hybrid telefonu a kapesního počítače Samsung SPH-9000, který byl ale dostupný pouze v Jižní Koreji. Rozložený se skládal se ze tří dílů a byl vybaven procesorem na frekvenci 1 GHz, 30GB diskem nebo 1,3MPx kamerkou u displeje  pro videohovory. Dokázal se též připojit k sítím WiMax (LTE), přehrávat přes sítě 3G hudbu a z internetu videa. Softwarově byl postaven na OS Windows XP a bylo možné jej dovybavit baterií s kapacitou 2980 nebo 7200 mAh. Zařízení nebylo stejně jako véčkový telefon určeno běžnému zákazníkovi, v době uvedení na trh stálo v přepočtu 45 tisíc korun.

 

 

V roce 2012 uvedl Samsung na český trh smartphone se zabudovaným projektorem Galaxy Beam. Šlo vůbec o první u nás dostupný smartphone s projektorem, do té doby byla taková zařízení k dostání pouze v Asii. Unikátní telefon nabídl dvoujádrový procesor, 768 MB RAM, baterii s kapacitou 2000 mAh a běžel na OS Android 2.3 Gingerbread. Projektor disponoval světelným tokem 15 lm a projektoval obraz (o velikosti až dva metry) v rozlišení 640×360, přičemž bylo možné jej ručně doostřit. Zařízení dostalo do vínku několik promítacích režimů (film, fotografie, prezentace apod.), umělo promítat i jakoukoli součást uživatelského rozhraní a umožňovalo také do promítaného obrazu ručně psát či kreslit.

 

Ve stejném roce byl na trh uveden hybrid fotoaparátu a smartphonu Galaxy Camera. Výrobce jej vybavil fotoaparátem s rozlišením 21 MPx a 21x optickým zoomem, Androidem 4.1.1 s nadstavbou TouchWiz nebo GSM modulem pro připojení k mobilnímu internetu. Nebylo však možné si s ním zavolat. O dva roky později vstoupil do prodeje nástupce, Galaxy Camera 2, který nabídl čip NFC, větší baterii nebo výkonnější čtyřjádrový čip. Ani ten však neumožňoval volání.

 

V roce 2013 přišlo další revoluční zařízení – Galaxy S4 Zoom, které plně rozvinulo  koncept spojení fotoaparátu se smartphonem. Jednu stranu tvořil fotoaparát, druhou smartphone. Do vínku dostalo 16MPx fotoaparát a 10x optický zoom, displej typu Super AMOLED, dvoujádrový procesor a Android ve verzi 4.2.2. Podstatné každopádně bylo, že umožňovalo provádět telefonní hovory jako běžný smartphone.

 

 

   Posledním novodobým nezapomenutelným zařízením byl tablet Galaxy View z roku 2015, který nabídl vskutku obrovský Full HD displej s úhlopříčkou 18,4 palců, takže se spíše jednalo o velkou přenosnou obrazovku. Aby bylo přenášení snadnější, dostala zadní strana stojánek s úchytem. Zařízení jinak běželo na 8jádrovém čipu Exynos 7580, který doplňovaly 2 GB RAM a 32 nebo 64 GB ROM, a součástí výbavy byl fotoaparát s rozlišením 2,1 MPx nebo stereo reproduktory s výkonem 4W. Softwarově stavělo na Androidu 5.1 Lollipop a kapacita baterie činila 5700 mAh. Navíc nabídlo funkci domácí virtuální nástěnky nebo výuková videa o vaření. Z dnešního pohledu můžeme Galaxy View považovat za vzdáleného předchůdce moderních chytrých displejů.