Chytré pilulky by v budoucnu mohly odstranit řadu nepříjemných vyšetření a podávat zprávy o pooperačních stavech

Lidské tělo je o svém stavu schopné říci řadu informací, moderní medicína je založená právě na zkoumání vzorků různých tkání a tekutin. Jejich odebírání je však často spojené s nepříjemným zásahem do pacientova těla, za všechny uveďme třeba kolonoskopii.

Vědci však nyní přichází s konceptem speciálních senzorů, které nejsou větší než obyčejná tabletka, pacient je spolkne a ony jsou následně schopné vysílat informace přímo z těla pacienta. Tyto senzory slouží k detekci problémů v oblasti střev kde sledují přítomnost krve. Pokud je přítomna, ohlásí spárovanému telefonu problém a doporučí pacientovi návštěvu lékaře, který dokáže zjištěné hodnoty lépe analyzovat. Tato digitální pilulka byla zatím testována na prasatech, ale má potenciál se v budoucnosti uchytiti i lidské medicíně. Postupně by také měly své měřící schopnosti rozšiřovat o další látky.

Dalšími implantáty, které by mohly pomoci změnit budoucnost lékařství, jsou speciální čidla, která dokáží zjistit stav regenerace různých tkání po úrazech nebo operacích. Při zákroku lékařů, který by byl tak jako tak nutný, se speciální senzor zanechá v tkáni a poskytuje lékařům lepší vhled do zlepšujícího se stavu pacienta. Tyto senzory by pomohly například při léčení poraněných šlach. I v tomto případě platí, že senzory jsou zatím testovány mimo lidské tělo.

Dříve bychom se mohly dočkat senzorů, které by byly skryty v zubech respektive na nich. Mají formu nálepky, která dokáže díky několika vrstvám sledovat hladinu některých látek ve slinách a upozorňovat na nutnost vyčištění dutiny ústní. V loňském roce byla v USA schválená elektronická pilulka, která lékaře informuje o tom, jestli pacient požívá předepsané léky. Ta by měla zabránit zneužívání léčiv, která jsou na předpis.

Zdroj: theverge.com