Chytrý reproduktor Echo Dot Kids podle stížnosti podané u FTC porušuje soukromí dětí

Skupina organizací na ochranu práv dětí a soukromí včera podala u americké vládní agentury Federal Trade Commission (FTC) stížnost týkající se chytrého reproduktoru Echo Dot Kids od Amazonu. Podle ní zařízení nezákonně nahrává konverzační data mladých dětí.

Konkrétně ve stížnosti např. uvádí, že reproduktor nezákonně ukládá data s konverzacemi dětí i poté, co se je rodiče pokusí vymazat. Pokud by to byla pravda, Amazon by touto praktikou porušoval federální zákon COPPA (Children’s Online Privacy Protection Act). Podle něj musejí weby a internetové služby zaměřené na děti splnit jisté požadavky na soukromí, např. získat souhlas rodiče pro to, aby mohly shromažďovat a ukládat údaje o dětech mladších 13 let.

Podle Joshe Golina, výkonného ředitele organizace Campaign for a Commercial-Free Childhood, která stojí v čele skupiny stěžovatelů, Amazon propaguje svůj chytrý reproduktor zaměřený na děti jako zařízení určené ke vzdělávání dětí a zábavě, skutečným cílem je prý ale „shromažďovat velké množství citlivých dat, kterých se zařízení odmítá vzdát i poté, když mu to nařídí rodiče“.

Amazon popřel, že by jeho reproduktor zmíněný zákon porušoval. „Funkce FreeTime pro Alexu a reproduktor Echo Dot Kids Edition vyhovují zákonu COPPA“, uvedl stručně ústy svého mluvčího pro web The Verge.

 

Zdroj: theverge.com