Chytrý systém přechodu pro chodce varuje řidiče před neopatrnými chodci

Britská společnost Umbrellium s pomocí pojišťovací firmy Direct Line vyvinula „chytrý“ přechod s názvem Starling (Stigmergic Adaptive Response Learning). Chrání řidiče před chodci používajícími na přechodech telefon, ale i chodce samé.

Podobné přechody jsou k vidění i v jiných zemích, např. v Nizozemsku, Německu nebo Austrálii. Starling používá počítačem ovládaná LED světla zabudovaná do vozovky, která jsou natolik silná, že  přitáhnou pozornost i lehkovážných chodců. Systém také využívá kamery, aby přechod nepřetržitě sledoval a nasvítil LED světla podle toho, co momentálně kamery „vidí“. Když např. někdo na přechod vstoupí nečekaně, světla kolem něj vytvoří velkou „ochrannou zónu“, díky čemuž bude jeho dráha maximálně viditelná přijíždějícím autům.

K tomuto účelu je „chytrý“ přechod náležitě vybaven. Používá celkem 660 LED světel, které mění barvy a vzory, a kamery mohu systému předat potřebné informace za méně než setinu sekundy. Systém také varuje chodce či cyklisty, kteří se ocitli mimo přechod, a pokud na něm čeká více lidí, dokáže se přizpůsobit všem najednou. Přechod je též navržen tak, aby po něm nebylo možné klouzat, když prší.

Podle zakladatele společnosti Umbrellium Usmana Haquea jsou běžné přechody ve Velké Británii staré 50 a více let. Společnost se podle jeho slov snaží přizpůsobit přechod pro chodce 21. století, který počítá s větším provozem, chodci s hlavou „přilepenou“ ke svým telefonům a v neposlední řadě lidmi vstoupivšími na něj neočekávaně. Jestli se chytrý systém přechodů „chytne“, bude zřejmé v blízké budoucnosti. Zatím je prý sice drahý, ale jak píše web techspot.com, stále více organizací v oblasti dopravní bezpečnosti doufá, že se brzy rozšíří i do dalších měst po celé zemi.

 

Zdroj: techspot.com