Cílem amerického ministerstva dopravy jsou automobily, které spolu „mluví“
Americké ministerstvo dopravy představilo celostátní plán bezpečnosti silničního provozu, který povede ke vzájemné komunikaci automobilů. Agentura doufá, že široké nasazení technologie V2X (vehicle-to-everything) podpoří její úsilí snížit počet smrtelných nehod na silnicích na nulu. Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu uvádí, že v loňském roce zemřelo při nehodách motorových vozidel 40 990 lidí.
Technologie V2X umožňuje vozidlům zůstat ve vzájemném kontaktu, stejně jako s chodci, cyklisty, dalšími účastníky silničního provozu a silniční infrastrukturou. Umožňuje jim sdílet informace, jako je jejich poloha a rychlost, a také informace o stavu vozovky. Mohla by tak činit v situacích se zhoršenou viditelností, například v zatáčkách či v husté mlze.
Zavedení v celých Spojených státech bude vyžadovat celoplošné využití mobilních technologií, technologií ve vozidlech a na silnicích, které budou schopny efektivně a bezpečně komunikovat a zároveň chránit osobní údaje zainteresovaných lidí. Agentura uvedla, že dřívější nasazení V2X v menším měřítku po celé zemi již prokázalo přínos pro bezpečnost. Zastánci bezpečnosti tvrdí, že tato technologie by mohla zabránit stovkám tisíc nehod a zmírnit dopady srážek, ke kterým dojde, tím, že sníží rychlost nárazu.
K celostátnímu zavedení by mělo dojít do roku 2036. V bližším horizontu chce agentura do roku 2028 instalovat technologii V2X na 20 % národního dálničního systému a na 25 % signalizovaných křižovatek v hlavních metropolitních oblastech.
Zajímavé je, že agentura prosazuje tuto technologii od roku 1995. Nejde tedy o žádnou novinku. Několik výrobců automobilů (včetně Audi, Toyoty a Volkswagenu) již dlouho pracuje na způsobech, jak by jejich vozy mohly komunikovat mezi sebou a s městskou infrastrukturou. Za Obamovy administrativy se objevily snahy, aby se komunikace mezi vozidly (V2V) stala povinnou součástí nových automobilů. Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu však tento plán za Trumpovy vlády zrušil.
Zdroj: engadget.com