Zdroj: pxfuel.com

Cílem hackerů se stal dodavatelský řetězec vakcín proti Covid-19

Od samého začátku pandemie onemocnění Covid-19 jsme v podstatě byli svědky úsilí nejrůznějších hackerských skupin o útoky na nemocnice, ale i vědecká pracoviště, která se pokoušela o vývoj účinné vakcíny proti tomuto onemocnění. Nyní útočníci svoji pozornost přesunuli na dodavatelský řetězec, který se chystá distribuovat vakcínu do celého světa.

Společnost IBM nedávno odhalila vysoce koordinovanou globální phishingovou kampaň, která je zaměřena na společnosti a organizace, jež jsou zapojeny do nadcházející distribuce vakcín Covid-19. Tyto dodavatelské řetězce přitom musí dodržovat velmi přísná pravidla a udržovat vakcíny v rozmezí od -35 °C do -15 °C, aby nedošlo k jejich znehodnocení.

Hackeři se vydávali za vedoucí pracovníky čínské společnosti Haier Biomedical, která nabízela chladící zařízení pro převoz vakcín. Útočníci rozeslali zhruba deseti různým společnostem podvodné e-maily, které obsahovaly přílohu HTML s požadavkem, aby příjemce zadal své přihlašovací údaje. Získané informace poté chtěli použít pro přístup na interní sítě.

Cíle hackerů tak zahrnovaly například generální ředitelství Evropské komise pro daně a celní unii a dále například webové stránky farmaceutické a biotechnologické společnosti. IBM však prozatím neuvedla, zda byl některý z útoků úspěšný.

Každopádně jde o alarmující zprávu. Kybernetické útoky související s novým typem koronaviru se totiž neustále množí a ze současné (i bez hackerů dosti složité) situace vytvářejí situaci těžce zvladatelnou. Přeprava a skladování vakcín proti Covid-19 je přitom dost problematické a riskantní i bez hackerských útoků.

Zdroj: engadget.com