Foto: Unsplash

Čína a USA se předhánějí v tom, kdo dosáhne na post technologické velmoci

Čínský technologický průmysl byl zasažen řadou restrikcí ze strany USA a tvrdou ránu mu přinesla také pandemie Covid-19. Tato světová velmoc se však rozhodně nevzdává. Podle deníku The Wall Street Journal Čína na výročním zasedání navrhla nový pětiletý plán, který počítá s výrazným pokrokem právě v oblasti technologií. Tento plán by měl pomoci „národní bezpečnosti a celkovému rozvoji“.

Celý projekt by měl zahrnovat vznik nových laboratoří, podporu vzdělávacích programů a výzkumu v oblastech, mezi něž patří umělá inteligence, biotechnologie, polovodiče či kvantové programování. V letošním roce čínská vláda plánuje také zvýšit výdaje na základní výzkum o 10,6 procenta a vytvořit dokonce desetiletou výzkumnou strategii.

Čína má oproti USA několik technologických výhod. Mezi ně počítáme zejména lepší dostupnost 5G a výrazně větší praktické využití AI. Jedná se například o jednu z mála zemí světa, kde už nějakou dobu fungují autonomní taxíky, jež běžně převážejí zákazníky. Je proto jasné, že aby Čína o tuto pozici nepřišla, musí na poli technologického vývoje zrychlit své tempo.

Každopádně mezi oběma velmocemi nejde o postrkování typu, která z nich bude lepší. Pro Čínu jde o otázku přežití. Kvůli tvrdým restrikcím ze strany USA (na mysli máme zejména omezení týkající se společnosti Huawei a ZTE) a stále rostoucí konkurenci (Bidenova administrativa vkládá nemalé peníze do pokroku v oblasti 5G, AI a elektromobility) se Čína musí maximálně snažit, aby v celosvětovém měřítku za USA nezaostávala.

Zdroj: engadget.com