Foto: Unsplash

Čína chce vychýlit asteroid z jeho dráhy

Čínská mise, která má odstartovat v roce 2026, se zaměří na vesmírné těleso označené 2020 PN1 a bude mít za cíl jej pozorovat a vychýlit z dráhy. Během mise bude do vesmíru vyslán samostatný impaktor a orbitální modul. Impaktor by měl zasáhnout těleso 2020 PN1, přičemž modul bude provádět pozorování.

To, že se pokusí změnit dráhu letu potenciálně nebezpečného asteroidu za pomoci impaktoru, Čína oznámila již v dubnu. To vše je součástí čínských plánů o vytvoření systému celoplanetární vesmírné obrany.

Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) v dubnu rovněž uvedl, že také plánuje vytvořit systém včasného varování, a že vyvine software pro simulaci operací proti nebezpečným vesmírným tělesům a pro testování a ověřování základních postupů planetární obrany.

Čínský národní vesmírný úřad je v posledních letech velmi aktivní. Čína totiž také do budoucna plánuje misi, která by měla přinést vzorky z asteroidů blízkých zemi (mise Tianwen-2) a posléze i misi, která by měla přinést vzorky z povrchu Marsu (mise Tianwen-3).

Navíc je ještě v plánu vesmírná mise, která má do roku 2030 vyslat dvojici čínských astronautů na Měsíc. Čínský národní vesmírný úřad také pracuje na nové raketě na metan a kapalný kyslík a na opakovaně použitelných nosných raketách.

Zdroj: spacenews.com