Čína chce vytvořit lepší AI než Google

Čína mocně expanduje nejen na poli ekonomiky, ale také IT a robotiky. Na vývoj v oblasti AI a vytvoření průmyslu na ní postaveného je ochotná uvolnit v průběhu let závratných 150 miliard dolarů.

Podle deníku New York Times, čínská vláda minulý čtvrtek oznámila, že se země chce v této oblasti stát do roku 2030 vedoucí globální silou a překonat své rivaly, např. i americký technologický gigant Google. Vládní strategie má v tomto směru velmi smělý harmonogram. Výzkum AI má již za 3 roky dohnat západní státy, zejména USA a Japonsko, do roku 2025 by měla Čína přijít v této oblasti s „průlomovým objevem“ a nakonec by se země měla kolem roku 2030 proměnit na „globální inovační centrum AI“.

Čína nezačíná v tomto rychle se rozvíjejícím odvětví stavět od základů. Již mnoho let systematicky investuje velké finanční prostředky a některé její AI startupy si již našly pro svou realizaci vhodná prostředí, např. Hongkong. Technologické jedničky jako Baidu nebo Tencent si v zemích jako USA otevřely svá vývojová centra. Podle prohlášení čínské vlády má rozvoj AI pomoci mimo jiné v budování „chytré“ společnosti a „chytré“ infrastruktury. Není bez zajímavosti na tomto místě připomenout, že Čína má momentálně také nejrychlejší superpočítače.

Problém může být s ambicemi Číny, za tak krátkou dobu dohnat a předehnat výzkum AI prováděný na nejvyšší úrovni v USA a Japonsku. Každá větší americká technologická společnost dnes mohutně investuje do AI a strojového učení, deep learningu apod. Stačí se jen podívat na největší hráče v tomto oboru – Apple, Google, Microsoft, Amazon nebo Facebook – tyto technologičtí giganti se pravidelně umisťují na předních příčkách o nejhodnotnější společnosti světa. Navíc v USA se ve velkém investuje také do AI startupů, minulý rok investovaly společnosti s rozvojovým kapitálem do začínajících podniků 5 miliard dolarů.

Americká vláda zatím neoznámila, kolik prostředků ze státního rozpočtu by se mělo věnovat výzkumné infrastruktuře a prioritám v oblasti AI nebo „smart“ projektů. Faktem je, že Trumpova administrativa provedla hluboké škrty ve výzkumných programech financovaných na vládní úrovni. Jak upozorňuje server mashable.com, tyto programy stojí za důležitými technologiemi, které potom soukromé společnosti používají k vytváření inovativních produktů jako třeba iPhone.

Pravdou však také je, že vývoj na poli AI či moderních technologií byl vždy prvořadý úkol největších amerických technologických společností. Tyto společnosti vždy dokázaly hromadně přitáhnout největší programátorské či inženýrské talenty z celého světa včetně Číňanů, což je něco, čím čínská vláda USA dnes stěží konkuruje. Jak web uzavírá, Čína se za několik let pravděpodobně stane stálým členem AI klubu, ale nebude v něm předsedat.

 

Zdroj: mashable.com, nytimes.com