Čína dominuje světu superpočítačů

Čína předstihla USA v počtu superpočítačů na seznamu 500 nejrychlejších počítačových systémů světa. Na něm momentálně figuruje 202 čínských superpočítačů.

USA má na seznamu 143 svých zástupců. To je podle webu bbc.com nejnižší počet od roku 1992, kdy se seznam nejrychlejších superpočítačů světa zveřejňuje. Na třetím místě je s velkým odstupem Japonsko s 35 systémy a „velkou čtyřku“ uzavírá Německo s 20 superpočítači. Pozoruhodné je, že ještě v červnu žebříčku vévodily USA se 169 superpočítači, zatímco Čína měla tehdy „jen“ 160. Posun na první místo o pouhých několik měsíců později dokládá bouřlivý rozmach nejlidnatější země světa v oblasti R&D. Podle nové studie zveřejněné webem bruegel.com tvoří investice Číny do tohoto odvětví 20 % celkových světových výdajů.

Superpočítače jsou velké, drahé systémy, které mají na rozdíl od osobních počítačů desítky tisíc procesorů nebo stovky terabytů paměti. Obvykle zabírají stovky m2 a jsou navrženy na provádění specializovaných výpočtů např. v oblasti medicíny, při modelování klimatických změn, sekvencování DNA, modelování biomolekul nebo se využívají pro simulace účinků atomových zbraní. Jejich výkon se většinou měří v petaflopech (tisíc bilionů operací plovoucí čárky za sekundu).

Pro představu – čínská jednička v seznamu, superpočítač jménem Sunway TaihuLight, se může pochlubit výkonem 93 petaflopů. Nejrychlejší americký počítač Titan (a celkově pátý nejvýkonnější na světě) má výkon 17,6 petaflopů. Druhým nejrychlejším počítačem světa je také čínský zástupce – Tianhe-2, který byl vyvinut Národní univerzitou obranné technologie a jenž nabídne výkon 33,9 petaflopů.

Podle autorů žebříčku překonala Čína USA i v kategorii agregátního výkonu – její superpočítače tvoří 35,4 % veškerého výpočetního výkonu všech 500 systémů a předstihla tak USA o 5,8 procentního bodu. Podle jednoho ze zakladatelů webu top500.org Ericha Strohmaiera jsou čínské superpočítače využívány především pro komerční účely a úřady poskytují část jejich výpočetního výkonu místním nebo mezinárodních společnostem.

 

Zdroj: bbc.com, top500.org