Foto: Unsplash

Čína investuje 257 miliard do energetického projektu částečně využívajícího obnovitelné energie

Čína se rozhodla investovat 80 miliard jüanů (asi 257 miliard korun) do energetického projektu, která bude vyrábět elektřinu ze solárních, větrných a uhelných zdrojů. China Three Gorges Renewables Group, dceřiná společnost největší vodní elektrárny v zemi, plánuje vybudovat elektrárnu o výkonu 16 gigawattů a úložiště o výkonu pěti gigawattů.

Jedná se o součást čínského záměru vytvořit do roku 2030 v poušti projekty obnovitelných zdrojů energie o výkonu 455 gigawattů. Tato elektrárna se staví ve Vnitřním Mongolsku, které získá 135 gigawattů z celkového plánovaného výkonu.

Čínská společnost Three Gorges se snaží diverzifikovat své zdroje energie, protože výstavba velkých vodních přehrad je stále méně reálná. Podle Three Gorges bude výroba elektřiny z větrných a solárních elektráren záviset na dostupnosti sítě. Uhelná elektrárna má být uvedena do provozu za tři roky.

Je poněkud zklamáním, že nová elektrárna bude mít uhelný prvek, i když to není úplně překvapivé vzhledem k tomu, jak se Čína během jednání s ostatními zeměmi na klimatickém summitu ohradila proti závazkům v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Jak poznamenává agentura Bloomberg, Čína se potýká s problémem, jak dostat veškerou čistou energii do rozvodné sítě. Často se spoléhá právě na uhlí, když nejsou k dispozici obnovitelné zdroje.

Zdroj: engadget.com