Čína loni zakázala občanům s nízkým sociálním kreditem cestovat vlakem či letadlem, pomáhá jí v tom technika

Čína v loňském roce zakázala obyvatelům s nízkým sociálním kreditem kupovat si jízdenky na vlak či letenky. Celkem bylo vydáno 23 milionů těchto zákazů.

Trest jim byl udělen za spáchání blíže neurčených zločinů. V oblasti cestování letadlem se jedná o výrazný meziroční nárůst počtu zákazů – zatímco v roce 2017 jich bylo vydáno „jen“ 6,15 milionů, o rok později to bylo již 17,5 milionů. Součástí systému je veřejná černá listina, na které figurují lidé, kteří byli shledáni vinnými u soudu.

Čínská vláda v rámci systému používá rozsáhlou síť kamer s technologií na rozpoznání tváře, databází i technologie na analýzu velkého množství dat. Skóre sociálního kreditu může obyvatelům snížit za celou řadu zločinů či prohřešků, např. vyhýbání se daním, podvody, zveřejnění falešných inzerátů, dluhy na pojistném, ale i za zasednutí zarezervovaných míst ve vlaku.

Do příštího roku chce mít vláda složku obsahující veškeré údaje o chování obyvatele na úplně každého a uvést systém do ostrého provozu. Doufá, že až tento proces dokončí, budou moci úřady každou složku snadno vyhledat podle otisků prstů a jiných biometrických údajů.

Návrh systému sociálního kreditu byl předložen v roce 2014 a jeho cílem je prostřednictvím hodnocení veřejné prospěšnosti občana vytvořit důvěryhodné společenské prostředí. Kritici namítají, že systém s sebou přináší řadu negativních sociálních dopadů a že může být využíván i jako mocenský nástroj k vyřazení nepohodlných osob z veřejného života.

 

Zdroj: theverge.com