Čína se chlubí audiovizuální nahrávkou z povrchu Marsu
Nejen Spojené státy, ale i Čína se nyní pochlubila prvním audio a videozáznamem z povrchu Marsu. A tak zatímco zhruba před měsícem jsme si mohli prohlédnout první fotografie čínské sondy Zhurong, nyní se můžeme podrobně podívat na přistání i první pohyb na Rudé planetě. V rámci videa můžeme také vidět dosavadní trasu, kterou vozítko od přistávací plošiny urazilo (jde asi o 774 metrů).
Co se týče zvuku – podobně jako v případě audia ze sondy NASA Perseverance – nelze očekávat žádnou vesmírnou symfonii. Uslyšíte tak zejména zvuk, který při práci vydávají mechanismy a kola vozítka na výjezdové rampě. Zajímavé je také zkreslení, které způsobuje řídká atmosféra Marsu. Prozatím jsou ale nahrávky přímo z povrchu Rudé planety vzácné. Jde tedy o jedinečnou audio stopu.
Není přitom pochyb o tom, že na pořízených záběrech Čína demonstruje dosažený úspěch. Zhurong je totiž součástí úplně první skutečně nezávislé čínské mise na jinou planetu. Není proto divu, že se tato světová mocnost chce pochlubit a ukázat světu své pokročilé technologické možnosti.
Americká i čínská mise na Mars nám však ukazují i něco jiného – spolu s pokračujícím průzkumem povrchu Rudé planety se mění i prezentace. Dříve stačilo několik fotografií, z nichž se tajil dech. Nyní se stává samozřejmostí audiovizuální přenos. Prostředí Marsu se tak může pozemšťanům přiblížit daleko více. A je docela možné, že v dohledné době už nám taková videa budou připadat fádní a nudná.
Zdroj: engadget.com