Foto: Pxfuel

Čína stáhla další „nevhodnou“ aplikaci, tentokrát jde o populární Grindr

Zdá se, že Čína pokračuje ve stahování dalších populárních aplikací. V minulém roce čínské úřady stáhly dvě aplikace pro věřící Bible a Korán, které přesně tyto knihy ve formě aplikace uživatelům nabízely. Nyní se čínské úřady rozhodly zasáhnout také proti celosvětově nejoblíbenější seznamovací aplikaci pro LGBTQ komunitu Grindr.

Tato aplikace již byla odstraněna z obchodu Apple App Store a není dostupná ani v dalších obchodech s aplikacemi pro Android, informovala agentura Bloomberg. Aplikace údajně zmizela z App Store 27. ledna, není však jasné, kdy byla odstraněna z dalších obchodů s aplikacemi pro Android v Číně.

Odstranění Grinderu zcela zjevně navazuje na oznámení čínské vlády z minulého týdne, v němž uvádí, že bude potírat nelegální obsah, pornografii a „nevhodné“ aktivity na internetu. Zpřísnění navíc přichází před zimními olympijskými hrami, které Čína pořádá v Pekingu a které mají začít koncem tohoto týdne. Ačkoli homosexualita není v Číně nezákonná, informační zdroje v zemi monitorující situaci uvádí, že vládní politika je stále netolerantnější a pekingským cenzorům vadí témata týkající se LGBTQ v médiích.

Odstraňování aplikací z obchodů se v Číně přitom v posledních letech stalo běžným jevem a postihlo služby zaměřené na vše – od zpravodajství přes podcasty až po mapy. Důvod je přitom vždy stejný – čínská vláda má zřejmě obavy, že by tyto aplikace mohly sloužit k přístupu k „nevhodnému“ obsahu nebo usnadňovat činnosti, které jsou v zemi považovány za nezákonné. V tomto kontextu stojí za zmínku, že jsou velmi často odstraňovány také herní aplikace, jichž tímto způsobem musely zmizet již desítky tisíc.

Čína tímto způsobem stahuje sama do sebe, což vládě vyhovuje. Takové prostředí je pochopitelně velmi obtížné pro zahraniční technologické společnosti. Mnohé z nich proto samy stahují své služby z čínského trhu (v minulém roce např. Microsoft ukončil LinkedIn či Epic Games čínskou verzi hry Fortnite).

Zdroj: theverge.com