Foto: se svolením CMS

Čína úspěšně připojila druhý vesmírný modul ke své vesmírné stanici

Čína v neděli brzy ráno úspěšně vypustila svůj druhý vesmírný modul Wentian, který byl připojen k vesmírné stanici Tiangong. Modul byl k vesmírné stanici dopraven na palubě rakety Long March 5B, která odstartovala z kosmodromu Wen-čchang na čínském ostrově Chaj-nan v 2:22 SELČ a k vesmírné stanici Tiangong doletěla o 13 hodin později.

Vybavení modulu Wentian umožní čínským astronautům (kteří jsou označováni také jako taikonauti) během pobytu na stanici provádět nejrůznější vědecké experimenty. A – jak poznamenal deník The New York Times – tento přídavný modul zahrnuje také další obytné prostory a přechodovou komoru, kterou mohou členové posádky využívat k provádění výstupů do volného prostoru.

V červnu letošního roku Čína vyslala na vesmírnou stanici Tiangong v rámci letu Šen-čou 14 tříčlennou posádku. Ta měla za úkol připravit se právě na přílet modulu Wentian. Třetí a poslední laboratorní modul Mengtian má být k čínské vesmírné stanici dopraven v říjnu letošního roku. Tím bude vesmírná stanice Tiangong dokončena a po připojení posledního modulu vytvoří strukturu ve tvaru písmene T.

Přestože celá mise prozatím probíhá hladce, obavy panují ohledně rakety Long March 5B, která modul Wentian k vesmírné stanici vynesla. Zatímco většina raket je po úspěšném splnění úkolu bezpečně navedena do oceánu, Čína si s tím hlavu neláme a své vysloužilé rakety prozatím vždy navedla na nízkou oběžnou dráhu Země a poté je bez možnosti řídit jejich pohyb nechala samovolně dopadnout na Zemi. Například v roce 2020 tak trosky rakety Long March 5B skončily na Pobřeží slonoviny a jen zázrakem nikoho nezranily.

Zdroj: theverge.com