Čína vypustí v roce 2028 exoplanetární observatoř Earth 2.0
Čína plánuje v roce 2028 vypustit exoplanetární observatoř s cílem odhalit potenciální druhou Zemi. Od roku 1995 bylo nalezeno přibližně 5 000 exoplanet, ale dosud nebyla objevena žádná planeta velikosti Země v obyvatelné zóně hvězd podobných Slunci.
Projekt Earth 2.0 neboli ET, který navrhla Šanghajská astronomická observatoř spadající pod Čínskou akademii věd (CAS), hodlá pomocí šesti optických dalekohledů se širokoúhlou clonou o průměru 28 centimetrů pozorovat přibližně 2 miliony hvězd a po dobu čtyř let nepřetržitě sledovat tranzity tzv. exozemí. Start mise se plánuje na rok 2028.
Sonda bude vypuštěna do stejné oblasti, v jaké je vesmírný dalekohled Jamese Webba. Optimalizované dalekohledy ET budou poskytovat vysokou fotometrickou přesnost, která umožní detekci malých kamenných planet. Planety podobné Zemi byly sice objeveny, ale na relativně krátkých oběžných drahách kolem poměrně jasných hvězd nebo červených trpaslíků s nízkou hmotností, kteří vyzařují silné záření. ET bude schopna pozorovat místa na obloze po dlouhou dobu. Tato prodloužená doba pozorování jí umožní odhalit planety s delší oběžnou dobou v obyvatelných zónách kolem hvězd podobných Slunci.
Podle Jessie Christiansenové, vedoucí vědecké pracovnice NASA Exoplanet Science Institute, má mise dobré předpoklady významně přispět k hledání exozemí: „Vzhledem k našim lepším znalostem o četnosti výskytu planet podobných Zemi byl tým ET schopen navrhnout průzkum, který má mnohem větší pravděpodobnost, že tyto planety odhalí, než tomu bylo v případě sondy Kepler nebo [sondy Evropské kosmické agentury] PLATO,” uvedla.
Zdroj: www.spacenews.com