Zdroj: wikimedia.org

Čína zahájila svou doposud největší vesmírnou misi. Jejím cílem je dovést na Zem vzorky povrchu Měsíce Měsíce

Čínský vesmírný program udělal tento týden významný krok vpřed. Zahájena byla doposud nejambicioznější mise, jejímž výsledkem má být zisk vzorku měsíčního prachu. Pokud se to skutečně podaří, půjde o první vzorek materiálu z Měsíce, který bude moci lidstvo zkoumat od roku 1976.

Mise s názvem Chang’e 5 je prozatímním vrcholem dlouhodobého čínského snažení o to, dostat se mezi kosmické velmoci. V roce 2013 se Číně povedlo první měkké přistání na Měsíci, a stala se tak třetí zemí, které se to podařilo. V roce 2019 pak slavil velký úspěch rover, který byl vyslán na průzkum odvrácené strany Měsíce, což je výkon, kterého žádný jiný národ nedosáhl.

Současná mise je nejsložitější z těch, které čínští vědci a konstruktéři doposud řešili. V první řadě je mise velmi těžká, a to doslova. Materiál, který musí raketa na Měsíc dopravit, váží více než 8,2 tuny. Pro dopravu takového množství věcí byla použita raketa Long March 5.

Mise je velmi složitá také z hlediska koordinace. „Posádku“ totiž tvoří hned čtveřice nezávislých robotických zařízení, která spolu budou muset vzájemně spolupracovat. Podle plánu by tato spolupráce měla přinést dva až čtyři kilogramy vzorků zpět na zem.

První z nich je servisní kosmická loď, která pomůže ostatním zajistit dostatek sluneční energie. Druhý je přistávací modul, schopný vyslat miniraketku zpět na oběžnou dráhu Měsíce. Součástí tohoto přistávacího modelu je třetí zařízení, které přímo odebere samotný vzorek. Ten se pomocí minirakety dostane zpět na oběžnou dráhu, kde bude přeložen do malé kapsle. Ta je čtvrtým zařízením schopným dostat se zpět na Zem.

Zdroj: theverge.com