Foto: Unsplash

Čína zakázala používání procesorů Intel a AMD ve vládních počítačích

Čína schválila nařízení, která zakazují používání amerických procesorů AMD a Intel ve vládních počítačích a na vládních serverech. Nová pravidla také nedovolují používat operační systém Microsoft Windows a zahraniční databázové systémy pro řešení tuzemských záležitostí. Tato nařízení přitom představují další z mnoha kroků ve vleklé obchodní válce v oblasti technologií mezi oběma zeměmi.

Vládní agentury musí nově používat pouze domácí náhrady čipů AMD a Intel. Seznam obsahuje 18 schválených procesorů, včetně čipů od společnosti Huawei a státem podporované společnosti Phytium. Obě tyto společnosti jsou přitom v USA zakázány.

Tato nová pravidla by mohla mít významný dopad na Intel a AMD. Podle Financial Times se Čína v loňském roce podílela 27 % na tržbách společnosti Intel ve výši 54 miliard dolarů a 15 % na tržbách společnosti AMD ve výši 23 miliard dolarů. Není ale jasné, kolik čipů se používá ve vládním a kolik v soukromém sektoru.

Jedná se o zatím nejagresivnější kroky Číny, kterými se snaží omezit používání technologií vyrobených v USA. V loňském roce Peking zakázal domácím firmám používat čipy Micron v kritické infrastruktuře. Také USA zakázaly používání široké škály čínských společností, od výrobců čipů až po letecké a kosmické firmy. Bidenova administrativa rovněž zablokovala americkým společnostem, jako je NVIDIA, prodej čipů s umělou inteligencí a dalších čipů do Číny.

USA, Japonsko a Nizozemsko dominují výrobě špičkových procesorů a tyto země se nedávno dohodly na zpřísnění kontroly vývozu litografických strojů od společností ASL, Nikon a Tokyo Electron. Čínské společnosti, včetně Baidu, Huawei, Xiaomi a Oppo, však již začaly navrhovat vlastní polovodiče.

Zdroj: engadget.com