Foto: Unsplash

Čína zpřísnila zákaz používání iPhonů vládními úředníky

Podle deníku The Wall Street Journal Čína rozšířila zákaz používání iPhonů a dalších dovezených zařízení pro vládní úředníky. Státním zaměstnancům bylo údajně na chatovacích skupinách a poradách řečeno, aby si do kanceláře nenosili zařízení zahraničních značek a nepoužívali je k práci. Cílem tohoto opatření je údajně snížit závislost na zahraničních technologiích a zvýšit kybernetickou bezpečnost.

Nejde přitom o první takové opatření. Peking již dříve zařadil Apple a další zahraniční produkty na černou listinu pro vládní úředníky, naposledy v roce 2019. Tehdy vláda plánovala během tří let postupně vyřadit západní zařízení ve prospěch místních alternativ. Cílem tehdy bylo udržet citlivá data za čínskými hranicemi a zajistit, aby technika byla bezpečná a kontrolovatelná. To vše v rámci čínského zákona o internetové bezpečnosti z roku 2017.

Po zákazech USA vůči Huawei a dalším čínským společnostem následoval Peking s podobným embargem na výrobce čipů Micron. Celou věc čekal zvrat začátkem tohoto týdne, kdy čínská elektronická společnost Huawei uvedla na trh smartphone Mate 60 Pro využívající 7nanometrové domácí čipy, o nichž se při rozebírání zjistilo, že jsou pokročilejší, než se očekávalo. Čína rovněž představila fond ve výši 40 miliard dolarů pro svůj čipový průmysl v návaznosti na pokračující obchodní sankce s USA.

Tesla je další americkou společností, která je zranitelná vůči změnám v čínské politice. Tato země údajně představovala velkou část jejích prodejů v prvním čtvrtletí a je jedinou zahraniční automobilkou, která v první polovině roku 2023 získala podíl na trhu. Podle dřívější zprávy WSJ Čína nedávno omezila používání vozidel Tesla ve státním a vojenském sektoru.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.