Čínská pohraniční policie údajně na telefony turistů instaluje spyware

Čínská pohraniční policie v autonomní oblasti Sin-ťiang začala na telefony turistů instalovat sledovací aplikaci, která extrahuje e-maily, textové dokumenty, kontaktní informace nebo informace o zařízení. Na základě svého vyšetřování o tom informovaly deníky The Guardian, The New York Times a Süddeutsche Zeitung.

Podle jejich zjištění musejí osoby cestující do oblasti policii odevzdat odemčené telefony, které si poté vezme stranou a nainstaluje na ně spyware. Následně je majitelům vrátí, aniž by jim cokoli řekla.

Aplikace prý v telefonech hledá obsah, který čínské úřady považují za problematický, jako je např. islámský extremismus, informace o postění se během Ramadánu, ale i hudba od japonské metalové skupiny Unholy Grave nebo literatura od dalajlámy.

Aplikace byla dosud objevena jen na smartphonech s OS Android, podle některých turistů si ale policie bere stranou i iPhony a připojuje je ke čtečce, aby je prohledala.

Podle organizace Human Rights Watch používají čínské úřady monitorovací aplikace a technologii na rozpoznání tváře ke sledování Ujgurů a dalším muslimských menšin v regionu. V současnosti prý zadržuje milion lidí v zařízeních, které označuje jako „politicky vzdělávací tábory“, nejen podle organizace jsou to však ve skutečnosti internační tábory na převýchovu.

 

Zdroj: theguardian.com, digitaltrends.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.