Čínská sonda ukazuje, že odvrácená strana Měsíce není temná. Pink Floyd se zřejmě mýlili
Ačkoliv zatím nemá čínský vesmírný program tak zvučné jméno jako ruský nebo americký, rozvíjí se velmi rychle a v prvních dnech tohoto roku se mu podařilo zaznamenat historický úspěch. Dvěma čínským sondám se totiž podařilo přistát na odvrácené straně Měsíce, kterou lidstvo znalo pouze z několika průletů a nikdy ji nenavštívilo. Technicky náročná mise Chang’e-4 slaví úspěch.
Fotografie, které roboti krátce po svém přistání odeslali na Zem, ukazují překvapivě světlou „temnou“ stranu Měsíce. Obě sondy operují nedaleko od sebe v oblasti kráteru South Pole-Aitken, který podle vědců vznikl před několika miliardami let, když do Měsíce narazil velký meteorit.
Pracovníkům čínského vesmírného programu se během této mise podařilo překonat technický problém, který doposud rozsáhlejšímu průzkumu odvrácené strany Měsíce bránil. Protože Měsíc obíhá kolem své osy přibližně ve stejné periodě jako obíhá kolem Země, vidíme vždy pouze jeho část, jeho bližší stranu. Problémem je také vyslat na odvrácenou stranu Měsíce rádiový signál, protože jeho průchodu vždy brání hmota samotné oběžnice Země.
Součástí příprav na misi Chang’e-4 tedy bylo i vyslání satelitu Queqiao, který je napůl cesty mezi Zemí a Měsícem, avšak vždy mimo oblast jejich překrytí, a funguje de facto jako zrcadlo, které posílá a přijímá signál z oblasti, která by byla jinak nedostupná.
V oblasti, kde sondy přistály, je světlo, což pro astronomy není žádné překvapení. Protože se Měsíc otáčí kolem své osy, je jeho povrch osvětlován Sluncem stejně jako celý povrch Země. My to však nemůžeme vidět, a proto vnímáme jednu část povrchu Měsíce jako temnou.
Čínské rovery nyní posílají na Zem unikátní fotografie, které jsme zatím znali jen z velké dálky, když je při svých průletech kolem Měsíce pořizovaly sondy a rakety. Poprvé se tak stalo v roce 1959, kdy našeho nejbližšího vesmírného souseda obletěla sovětská Luna 3.
Zdroj: theguardian.com
China's #Change4 rover is now in action on the far side of the Moon. pic.twitter.com/sZSmR6KCt8
— LunarOrbiter (@LunarOrbiter) January 3, 2019