Zdroj: cnsa.gov.cn

Čínská sonda vstupuje do finální fáze své mise, poslala první fotografii Marsu

Čínské plány meziplanetárního průzkumu učinily velký krok vpřed. List The Guardian uvádí, že sonda Tianwen-1 je velmi blízko dosažení oběžné dráhy Marsu a na Zemi poslala svoji první fotku této planety. Jde o černobílý snímek pořízený ze vzdálenosti 2,2 milionu kilometrů. Na fotografii jsou patrné velké geologické útvary na Marsu včetně kráteru Schiaparelli a Valles Marineris, soustavy kaňonů na povrchu Marsu.

Snímek byl pořízen v pátek a plavidlo po jeho pořízení zapálilo brzdící motory, aby mohlo před vstupem na oběžnou dráhu Marsu provést tzv. orbitální korekci rychlosti a vstoupit na oběžnou dráhu. Ta je u Marsu počítaná ve vzdálenosti 1,1 milionů kilometrů od jeho povrchu. Toho bodu by mělo podle plánu plavidlo dosáhnout 10. února.

Téměř pětitunová loď Tianwen-1 se skládá hned z několik sond. Jde o Mars orbiter, lander a rover. Poslední dvě zmiňované by dle plánu měly v květnu přistát v oblasti Utopie – velkého kráteru s poměrně rovným dnem.

Jde o další z úspěchů Čínského vesmírného programu posledních let. Jeho moderní historie se začíná psát od roku 2003, kdy se Číně povedlo vyslat do vesmíru vlastního kosmonauta. Mezi nejnovější plány patří vypuštění vlastní orbitální stanice na oběžnou dráhu Země. K tomu by podle současných plánů mělo dojít v roce 2022.

Pro Čínu by dosažení povrchu Marsu bylo historickým úspěchem, protože by se tím připojila po bok Ruska, USA a ESA, kterým se tento náročný manévr podařil. Navázal by tak na úspěch svých dvou roverů vyslaných na Měsíc. Jednomu z nich se podařilo dokonce přistát na odvrácené straně Měsíce.

Zdroj: theguardian.com