Čínské firmy navrhly podobu mezinárodních standardů pro technologii na rozpoznání tváře, podle kritiků návrhy ohrožují občanské svobody

Čínské firmy jako ZTE, China Telecom nebo Dahua zaslaly Mezinárodní telekomunikační unii (ITU) návrhy standardů pro technologii na rozpoznání tváře. Podle lidskoprávních aktivistů však jejich koncept představuje hrozbu pro občanské svobody. S odkazem na web deníku The Financial Times o tom píše server Endgadget.

   Standardy stanovované agenturou, patřící pod OSN, jsou obvykle technické povahy, ochránci lidských práv však tvrdí, že návrhy čínských společností jsou spíše „strategickými doporučeními“. Navržené standardy zahrnují doporučení pro případy užití, což naznačuje, že technologie pro rozpoznání tváře může být využívána policií, zaměstnavateli ke sledování zaměstnanců a pro identifikaci konkrétních cílů v davech.

   Aktivisté mají obavu, že tyto standardy si osvojí rozvojové země, zejména ty v Africe, které nemají prostředky na vyvinutí vlastních standardů. To by prý Čínu stavělo do pozice, kdy by mohla trh s touto technologií ovládat.

   Čínské firmy mají v ITU velký vliv, o čemž svědčí např. to, že v červnu přijala standard pro chytré pouliční lampy navržený společnostmi ZTE a China Mobile, který reflektuje produktový design lamp první zmíněné firmy, včetně možnosti přidat k nim video monitorovací funkce. Podobná technologie byla použita v Hongkongu proti prodemokratickým demonstrantům.

   V Číně je technologie pro rozpoznání tváře velmi široce využívána, a to nejen bezpečnostními složkami, ale např. i v rámci projektů veřejného bydlení pro zvýšení bezpečnosti nájemníků. Podle kritiků ji však čínské úřady používají i k monitorování etnické menšiny Ujgurů v provincii Sin-ťiang nebo sledování nepohodlných osob.    

Zdroj: endgadget.com