Čínské pracovníky, obviněné ze špionáže ve společnost Tesla a Apple, zaměstnával čínský elektromobilový startup Xpeng Motors

Vývoj autonomních vozidel a jejich řídících systémů postupuje velmi rychle a je provázen řadou afér týkajících se krádeží obchodních tajemství a průmyslové špionáže. Během loňského léta obvinila FBI z odcizení obchodního tajemství bývalého zaměstnance Apple. Automobilka Tesla podala minulý týden žalobu na jednoho ze svých zaměstnanců, protože údajně ukradl programy související se systémem autopilota. Ač jsou tyto dva případy časově velmi vzdálené spojuje je jeden fakt, oba obvinění údajně pracovali pro čínský elektromobilový startup Xiaopeng Motors.

Společnost Xiaopeng Motors, která pro své označení využívá zkratku XPeng Motors není v západním světě příliš známá, avšak v Číně se jí daří růst i na relativně zaplněném trhu elektromobilů. Jedná se o soukromou společnost založenou v roce 2014 poté, co čínská vláda vyzvala soukromé investory ke vstupu na do té doby státem ovládaný a kontrolovaný trh s automobily. Na loňském ročníku veletrhu CES prožila automobilka XPeng Motors světovou premiéru se svým elektrickým SUV G3, které zevnitř i zvenku nápadně připomíná Teslu Model X a to včetně rozměrů i rozmístění ovládacích prvků v kabině.

Část patentní technologie EV společnosti Tesla je otevřená a ostatní společnosti ji mohou ve svých produktech používat. Některé systémy jako například autopilot jsou však střeženým tajemstvím. Přesto však model G3 má systém X-Pilot, který nápadně připomíná právě Autopilota od Tesly. Na jeho vývoji navíc pracovalo nejméně pět bývalých zaměstnanců oddělení Autopilot společnosti Tesla (včetně toho jež byl minulý týden obviněn).

Společnost Xpeng přiznala také, že zaměstnala loni v létě Xiaolanga Zhanga muže, jež byl obviněn z krádeže více než 40 GB dat z nespecifikovaného automobilového projektu společnosti Apple. Podle vyšetřovatelů je vcelku běžné, že čínští pracovníci, především pak technici a vývojáři, získají praxi v amerických firmách v USA a pak se vrátí domů do Číny nebo si část vědomostí odvezou zpět domů jako „pojistku důchodu“.

Společnost Xpeng jako taková z průmyslové špionáže obviněna nebyla, protože dokázat její případný přímý podíl na její organizaci je nesmírně složité. Obvinění tak byli oba muži, o kterých jsem vás informovali na začátku článku.

Zdroj: theverge.com